Subscribe Now
Trending News
Podróże po kulturze korzystają z ciasteczek. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie.

WSPÓŁPRACUJMY!
(bo warto)

Podróże po kulturze to blog o turystyce i trochę też o kulturze, a najlepiej jeśli jedno łączy się z drugim.

Nazywam się Zofia Jurczak i jestem autorką tego bloga.

Bloga prowadzę w pojedynkę, zwykle też sama podróżuje. Intensywnie zwiedzam okolice Krakowa (w którym mieszkam i o którym napisałam dwie książki), jeżdżę po Polsce, eksploruję Europę, ale serce zostawiłam w Japonii. Lubię chodzić po lesie, czytać książki i jeździć pociągiem. Mam słabość do uzdrowisk i miejsc z przeszłością. Oraz wysp. Uwielbiam wyspy! Kocham muzea, skanseny i małe miasteczka. W podróżach nie szukam przygód, wybieram święty spokój i dobry obiad.

Zajrzyj tutaj by dowiedzieć się więcej o mnie.

Pytania? Propozycje? Pisz ➨ zofia[@]podrozepokulturze.pl


CO WYRÓŻNIA PODROZEPOKULTURZE.PL

 • Moje wpisy są osobiste, merytoryczne i praktyczne, ale nie są nudne. Suchym faktom, papce słownej i przepisywaniu Wikipedii mówię stanowcze nie. Mam swój niepodrabialny styl i humor, który przemycam w każdej publikacji.
 • Stoi za mną kawał wiedzy. Teksty poparte są moim wykształceniem (kulturoznawczyni), solidnym resarchem i lekturami, doświadczeniem jako autorki publikacji krajoznawczych oraz zdobywaną przez lata wiedzą z zakresu SEO, marketingu internetowego i storytellingu.
 • Nie jestem amatorką. Pisaniem zajmuję się zawodowo. Od lat. Nie osiadam jednak na laurach, wciąż szlifuję warsztat. Jedna z moich książek krajoznawczych – „Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców” została objęta patronatem przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, co samo w sobie jest wyznacznikiem jakości, bo KMLU patronuje tylko najlepszym publikacjom.
 • Potrafię zajmująco opowiadać o odwiedzanych miejscach i inspirować do działania. Przykładam dużą wagę by artykuł same się czytały.
 • Stawiam na jakość, nie ilość. Nie piszę o wszystkim, by sztucznie nabijać statystyki, tylko o miejscach i tematach, które mają dla mnie znaczenie i mnie poruszają.
 • Dzięki temu, że piszę zgodnie z zasadami SEO moje teksty bardzo lubią wyszukiwarki. Kilka przykładów poniżej:

 

 

 • Mój blog jest gwarancją najwyższej jakości treści i pięknych zdjęć. To cenne znaleźć tekst o swoim miejscu wśród innych wpisów, a piszę wyłącznie o najlepszych i najciekawszych.
 • Kultura, sztuka, dziedzictwo historyczne i przemysłowe oraz architektura to wątki, którym szczególnie chętnie przyglądam się zwiedzając. W swoich tekstach swobodnie łączę te dziedziny. Ponad wszystko kocham smakowite historie, którymi dzielę się z czytelnikami.
 • Nie piszę o tym, co mnie NIE interesuje. To co robię i o czym piszę naprawdę mnie kręci. To nie koncept na bloga, a moje autentyczne zainteresowania. Dziedzictwo i kultura to tematy, którymi żyję 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Podróżniczymi doświadczeniami dzielę się nie tylko na blogu. Opowiadam o nich podczas prelekcji podróżniczych, jako ekspert wypowiadam się w mediach (m.in. Czwórka Polskie Radio, Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, Off Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Radio Nowy Świat, Chilli Zet). Jestem także autorką artykułów krajoznawczych publikowanych w prasie i innych portalach internetowych.
Współpraca ze mną jest świetnym wyborem, bo jestem gwarantem doświadczeniaprofesjonalizmu i wiarygodności, a także wiedzy.

No i moje teksty są zabawne.

 STATYSTYKI

 • Podróże po kulturze prowadzę od lutego 2017 roku
 • W 2022 roku bloga odwiedziło ponad pół miliona osób (sprawdź statystyki), a 2023 zapowiada się jeszcze lepiej!
 • Blog miesięcznie notuje 100 000 odsłon (PV), a czyta ponad 60 000 czytelników (UU; statystyki styczeń 2023)
 • Na Facebooku obserwuje mnie 10.000+ osób
 • Na Instagramie 5900+ followersów
 • Ponad 1800 subskrybentów newsletteru.

Demografia czytelników bloga

Podróże po kulturze czytają głównie Panie (63% czytelniczek), a ponad połowa odwiedzających ma między 25 a 44 lata.

Bloga czytają przede wszystkim mieszkańcy województw mazowieckiego (1/3 wszystkich), małopolskiego oraz śląskiego.


OSIĄGNIĘCIA

W 2022 roku Miasto Kraków przyznało mi stypendium twórcze na realizację cyklu artykułów pokazujących krakowskie instytucje kultury „Od podszewki”.

W 2023 roku ukazała się moja książka o  „Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców” (wyd. Bezdroża). Książka ukazała się pod patronatem Kraków Miasto Literatury UNESCO, a pierwszy nakład rozszedł się w ciągu 6 tygodni! Książkę kupisz tutaj.

39 miejsce w rankingu 500 polskich blogów podróżniczych z największą widocznością w organicznych wynikach wyszukiwania Google (awans o 111 pozycji!). Ranking opracowuje Crolove.pl, tutaj można sprawdzić według jakich parametrów jest przygotowywany.

Wpis o krakowskich muzeach był osiemnastym najpopularniejszym tekstem podróżniczym w polskiej blogosferze w 2017 roku wg National Geographic (cały ranking)!

Polska Organizacja Turystyczna z kolei polecała moje teksty o Pracowni i Muzeum Witrażu oraz Nowym Mieście Lubawskim!

W 2019 i 2021 roku byłam finalistką w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów  organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną pod patronatem National Geographic Traveler oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Magazyn ELLE umieścił mnie w gronie najciekawszych internetowych podróżników, a Glamour na liście 16 blogerów podróżniczych których musicie obserwować na instagramie (co możecie zacząć robić tutaj).

O podróżach regularnie opowiadam w mediach, m.in. w Radio Kraków, OFF Radio Kraków, Czwórka Polskie Radio, Program Drugi PR, Chilli Zet, Radio Kraków Kultura. Oraz podczas prezentacji i slajdowisk podróżniczych.


WYBRANE WSPÓŁPRACE

współprace komercyjne

 • We współpracy z lokalną organizacją turystyczną Europastadt Görlitz Zgorzelec opracowałam cykl publikacji w mediach społecznościowych oraz artykuł, które przybliżają zabytki i dziedzictwo Goerlitz.
 • Byłam patronką medialną wystawy Na Kresy po zdrowie! w Muzeum Narodowym w Lublinie.
 • Na zlecenie Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej przygotowałam 3 artykuły o mniej znanych atrakcjach Bydgoszczy. Przeczytasz je tutaj.
 • We współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” przetestowałam Trasę Górniczą. Relację z przejścia przeczytaj tutaj.
 • Współpraca z Visit Szczecin zaowocowała obszernym artykułem-przewodnikiem po Szczecinie i jego atrakcjach, także śladem powieści „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbiety Cherezińskiej.
 • Dla marki Almette napisałam artykuł o bardzo kulturalnych miejscach w Zakopanem. Pretekstem był konkurs, w którym do wygrania był dom w górach. Artykuł przeczytasz tutaj.
 • We współpracy z platformą GuideU opracowałam i nagrałam audioprzewodnik śladem „Listy Schindlera”.
 • Moje teksty znajdziesz w magazynie pokładowym PKP Intercity „W Podróż”. Przykładowe artykułu można przeczytać TUTAJ albo TUTAJ, a jeśli masz przeczytać tylko jeden to niech będzie to ten.

podróże studyjne

 • Dzięki zaproszeniu Informacji Turystycznej w Cottbus mogłam zwiedzić, a potem opisać na blogu to mało znane niemieckie miasto.
 • Wspólnie z Lokalną Grupą Działania Pieniny-Gorce odkrywałam nieznane miejsca w Gorcach i Pieninach.
 • Dzięki wsparciu Visit Turku spełniłam marzenie o dniu w Dolinie Muminków (przy okazji przygotowując fajny przewodnik po atrakcjach Turku).
 • Na zaproszenie Tourismus Salzburg zwiedziłam Salzburg śladem W. A. Mozarta.
 • We współpracy z Graz Tourismus powstał artykuł oraz cykl publikacji w mediach społecznościowych prezentujących stolicę Styrii jako kierunek na weekendowy city break z południa Polski.
 • Dzięki zaproszeniu Fundacji Wisławy Szymborskiej spędziłam noc w mieszkaniu noblistki, z czego relację zdałam tutaj.

Wszystkie artykuły na blogu powstałe we współpracy.


CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Wyjazdy sponsorowane, których efektem jest artykuł(y) i działania w mediach społecznościowych.

Wyjazdy prasowe.

Posty sponsorowane w mediach społecznościowych.

Przewodniki po miastach, regionach, szlakach.

Artykuły tematyczne (na bloga lub na Twoją stronę, do folderu, czasopisma, e-booka).

Recenzje (noclegów, transportu, sprzętu etc.).

Szkolenia i konsultacje online z blogowania, webwritingu, skutecznej obecności instytucji/obiektu w sieci.

Warsztaty dla kobiet „Twoja pierwsza solo podróż”.

Prezentacje podróżnicze (opowiadam o Japonii, Azorach, Czechach, rejsie po Nilu w Egipcie oraz nieznanych miejscach w Polsce, ale jestem otwarta także na inne tematy).

NOWOŚĆ! SPACERY PO KRAKOWIE. Proponowane trasy: Kraków nieznany – spacer po sekretnych miejscach, Kraków Szymborskiej, Kraków Czesława Miłosza, Kraków literacki, Podgórze, Nowa Huta.

Na życzenie wystawiam FV przez useme.


REKOMENDACJE

Przeczytaj, co o podrozepokulturze.pl piszą czytelnicy:

Przeczytaj, co o współpracy ze mną sądzą instytucje:

 • Opisane przez Panią atuty i wyróżniki Krainy Kanału Elbląskiego, to świetny obraz dziedzictwa, jakie znajduje się na tym terenie.
  Pasja, którą wkłada Pani w swoją pracę, wzbogaca rozwój i promocję turystyki Krainy Kanału Elbląskiego.

Stowarzyszenie Łączy nas Kanał Elbląski. Przeczytaj całe rekomendacje

 • Pani Zofia wykazała się dużym profesjonalizmem, rzetelnością, terminowością, a także wysokim poziomem kultury osobistej. W efekcie współpracy na blogu Podróże po kulturze zamieszczone zostały 3 obszerne artykuły autorstwa Pani Zofii, w całości traktujące o atrakcjach Bydgoszczy i jej najbliższych okolic. Co istotne, wszystkie one wzbudziły duże zainteresowanie, oraz pozytywne reakcje wśród lokalnych mediów, środowiska turystycznego oraz mieszkańców miasta.

Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna ByLOT

 • Zofia jest osobą pełną pasji i pomysłową, która do tematu podchodzi indywidualnie i z ogromnym zaangażowaniem. Jej wyróżnikiem na tle innych blogerów jest szeroka wiedza krajoznawcza oraz zacięcie kulturalne, które przemyca w przygotowywanych materiałach.

Księgarni pod Globusem. Przeczytaj całe rekomendacje


POZOSTAŃMY W KONTAKCIE!
➨ zofia@ podrozepokulturze.pl

error: