Gdzie w Krakowie mieszkał Oskar Schindler? W którym miejscu padł pierwszy klaps na planie filmu Stevena Spielberga? Gdzie nakręcono najbardziej poruszające sceny „Lista Schindlera”, a gdzie można znaleźć pozostałości dekoracji?

Tego oraz wielu innych rzeczy dowiesz się, a nie… wcale nie z tego artykułu. Tylko spacerując po Krakowie śladem „Listy Schindlera” Stevena Spielberga i Thomasa Keneally’ego. Ze mną w roli przewodniczki. Dosłownie!

Na zaproszenie platformy guideU nagrałam pierwszy w życiu audioprzewodnik, co okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem. Wybrałam Oskara Schindlera, bo od dawna intrygowała mnie ta postać, a jeszcze bardziej kulisy powstawania filmu w reżyserii Stevena Spielberga. Strasznie żałuję, że w tym czasie nie mieszkałam jeszcze w Krakowie!

Ale ponieważ mnie w ogóle interesuje wiele tematów, to potrzebowałam impulsu, by zanurzyć się w Schindlerze. Okazało się nim zaproszenie do współpracy od guideU.

Kraków śladem Oskara Schindlera - podwórko na Kazimierzu przy ul. Józefa
Podwórko przy ul. Józefa, które zagrało w „Liście Schindlera”

W skrócie to platforma łącząca turystów z lokalnymi pasjonatami, którzy w autorskich audioprzewodnikach pomagają poznać miasta od alternatywnej strony. Jedyne czego potrzebujecie to smartfon, bo przewodniki dostępne są tylko w aplikacji guideU.

Na platformie można także umieścić przewodnik własnego pomysłu. GuideU jest otwarte dla wszystkich twórców-pasjonatów, którzy mają pomysł na trasę, a w apce można wybierać już ze sporej puli tematycznych spacerów. Nie tylko po Krakowie.

Jak powstał mój audioprzewodnik po Krakowie śladem „Listy Schindlera”

Nim zabrałam się za opracowywanie spaceru (całkiem długiego, bo trasa łącznie ma około 9 kilometrów, ale nie ma musu, by zaliczyć każdy punkt), wpierw zabrałam się za research.

Nos mnie nie zawiódł. Okazało się, że Schindler był bardziej niejednoznaczną postacią niż kazali nam wierzyć panowie Keneally ze Spielbergiem. Wcale nie dlatego, że był „dobrym Niemcem” w świecie pełnym Niemców złych. Nie, nie.

Kraków śladem Listy Schindlera - biurko Oskara Schindlera
Biurko Oskara Schindlera

By nie psuć wam przyjemności odkrywania Krakowa śladem „Listy Schindlera” napiszę tylko, że naszego bohatera przed wojną skazano na śmierć za działalność szpiegowską. A jego żona Emilie (w filmie zredukowana do roli ozdobnika, w rzeczywistości tak samo zaangażowana w ratowanie Żydów) po latach nazwała swojego sławnego małżonka (cytat):

„dupkiem, który pod koniec życia był załamanym alkoholikiem, niemogącym pogodzić się ze swoją niewydolnością seksualną”.

Udało mi się też dokopać do relacji z planu „Listy Schindlera”. Nie zgadniecie, któremu polskiemu aktorowi Liam Neeson sprzątnął sprzed nosa tytułową rolę. Ani skąd zwożono wywrotki śniegu do jednej ze scen.

Co ciekawe, w filmie mieszkanie Schindlerów w Krakowie zagrało… autentyczne mieszkanie Schindlerów w Krakowie. Wystarczyło podmienić meble. Część zdjęć nakręcono także w Emalii przy ul. Lipowej 4 na Zabłociu (obecnie Fabryka Emalia Oskara Schindlera jest oddziałem Muzeum Krakowa, ale to na pewno wiecie).

Wnętrza fabryki zagrało także inne miejsce. Jakie? O tym opowiadam w audioprzewodniku.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Fabryka Emalia Oskara Schindlera na Zabłociu

Jednak moją ulubioną anegdotą jest fakt, że nie byłoby ani filmu, ani powieści, ani mojego przewodnika po Krakowie śladem „Listy Schindlera”, gdyby Thomas Keneally nie potrzebował nowej walizki.

Do tej pory wszystko szło dobrze już przeze mnie przećwiczoną ścieżką (biblioteka, kwerenda w necie, godziny pracy z edytorem tekstów). Jednak clue współpracy z guideU polegało na nagraniu przewodnika w formie audio. Użyłam więc dyktafonu.

W apce dostępna jest także wersja tekstowa. Nie trzeba koniecznie słuchać mojego gadania.

To, co wybierzecie się ze mną odkryć Kraków śladem „Listy Schindlera”?

Jeśli tak, to trasę znajdziesz TUTAJ. Uwaga!

Audioprzewodniki otwierają się tylko na telefonach.

Jeśli nie masz jeszcze aplikacji guideU, to link skieruje cię wpierw w miejsce, z którego możesz ją pobrać (Google Play lub App Store). Apka jest bezpłatna, ale korzystanie z audioprzewodników kosztuje parę groszy.

Ten wpis jest więc jakoś dla mnie symbolicznym – po raz pierwszy w historii bloga (200+ darmowych artykułów, których opracowanie niejednokrotnie pochłonęło kilkadziesiąt godzin, a tylko jakieś 10-15% to efekt współprac komercyjnych lub wyjazdów studyjnych) oferuję płatną treść.

Ale za to w niej gadam ^^.

Kraków Śladem Listy Schindlera - kamieniołom Liban
Pozostałości dekoracji z filmu Stevena Spielberga w kamieniołomie Libana

Polecam uwadze także inne pomysły na spacery w Krakowie (tym razem tylko w wersji tekstowej):

Wszystkie artykuły o Krakowie na blogu.


Przydało się?

Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.


Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!