Do muzeum? W Krakowie? Za darmo? Oczywiście! Ale tylko raz w tygodniu. Więc jeśli Fabryka Schindlera to w poniedziałek, Manggha i Muzeum Narodowe we wtorek, a MOCAK w czwartek. A to ledwie początek listy.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: lipiec 2021]

Nie odkryję Ameryki pisząc, że każde muzeum w Krakowie można zwiedzić nie wydając ani grosza. Trzeba tylko wiedzieć kiedy zameldować się u jego bram (i czasem też – niestety – być freelancerem, bezrobotnym albo emerytem z nadmiarem wolnego czasu). A gdzie i kiedy pojawić się, aby wstęp było za darmo (dotyczy również „Damy z Łasiczką!”) dowiedzą się Szanowni Państwo z poniższej ściągi.

UWAGA! NIM UDASZ SIĘ DO KTÓREGOKOLWIEK Z MUZEÓW koniecznie SPRAWDŹ ZASADY ZWIEDZANIA ORAZ DNI I GODZINY PRACY!

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 8 nieoczywistych atrakcji Krakowa, o których nie mieliście pojęcia

Poniedziałek

Zaczynamy od wysokiego C, bo tylko w poniedziałki za darmo da się zwiedzić Fabrykę Schindlera. A warto pofatygować się tego dnia na ulicę Lipową 4, bo bilety do Fabryki Emalii do tanich nie należą.

Ale to że w poniedziałek wstęp jest bezpłatny, bynajmniej nie oznacza, że do Fabryki Schindlera Szanowni Państwo wejdą od tak, z ulicy. Wejściówkę trzeba zarezerwować online. Oddział tego dnia czynny jest od 10 do 14.

➙ CZYTAJ RÓWNIE: Pracowni i Muzeum Witrażu – prawdopodobnie najlepsze żywe muzeum w Polsce!

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Fabrykę Schindlera zwiedzamy za darmo w poniedziałek. Zdjęcie historyczne z czasów gdy fabryka jeszcze nie była muzeum,

Ponadto w poniedziałki bezpłatny wstęp obowiązuje także w:

  • Wieży Ratuszowej (godz. 11-15) – co prawda do pokonania jest ponad 100 schodów, ale widok na Rynek Główny wart jest wysiłku
  • Starej Synagodze na ul. Szerokiej. Czynna do godziny 14.
  • Oddziale Muzeum Archeologicznego Nowa Huta – Branice (ul. Sasanek 3; godz. 10-14), w którym zobaczycie artefakty z wykopalisk prowadzonych podczas budowy kombinatu metalurgicznego.
  • Galerię-Pracownię Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

Darmowe zwiedzanie muzeów w poniedziałki, ale tylko sezonowo

Od kwietnia do października w poniedziałki za darmo wchodzicie na wystawy stałe w Zamku Królewskim na Wawelu: Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Wawel Odzyskany. UWAGA! Obowiązują wejściówki, od odbioru w kasie (wydawane do 12:00).

Wtorek

Poniedziałek to ledwie przygrywka. Najgorętszym dniem w terminarzu muzealnego ciułacza jest wtorek.

Sztuki piękne

Przede wszystkim to we wtorek za darmo zwiedzicie wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Dla porządku przypomnę, że mowa o: Gmachu Głównym, oddziale w Sukiennicach, Muzeum Czapskich i Pawilonie Czapskiego, Domu Matejki, Muzeum Książąt Czartoryskich („Dama z łasiczką”!), Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Domu Józefa Mehoffera, Pałacu Ciołka i Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem na dokładkę. Zła wiadomość jest taka, że tylko na wystawy stałe. Ale to i tak daje dużo zwiedzania. Bardzo dużo darmowego zwiedzania.

Pro tip: Jeśli kupisz bilet wstępu na dowolną wystawę czasową w Gmachu Głównym, to do końca jej trwania możesz bezpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy stałe Muzeum Narodowego (poza Sukiennicami i Muzeum Książąt Czartoryskich).

UWAGA! Dama z łasiczką jest w Muzeum Czartoryskich (ul. Pijarska 15). Można ją zobaczyć bezpłatnie we wtorek, ale ilość wejściówek jest ograniczona (rekomenduję wcześniejszą rezerwację rezerwacja@mnk.pl)!

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego wchodzą bezpłatnie, a bilet dla młodzieży do 26 roku życia kosztuje złotówkę. Strona www muzeum.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, do którego wpadam tylko we wtorki (bo w pozostałe dni bilet kosztuje 30 ziko). Aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Muzeum Fotografii zwane MuFo na Woli Justowskiej (ul. Królowej Jadwigi 220 strona). Ma ciekawą siedzibę – to dawna austriacka strzelnica.

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to w każdy wtorek i środę w godzinach 15:00–16:00 wstęp na wystawę kosztuje 2 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie za free? A to we wtorek

Historia

Drugi sztandarowy po Schindlerze odział Muzeum Krakowa – Rynek Podziemny. Tu znów powtarza się sytuacja z Fabryki Schindlera. obowiązkowa rezerwacja wejściówek (online). A we wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 14.

Również we wtorek bezpłatnie zwiedzisz

  • Oddział Muzeum Krakowa Podziemna Nowa Huta (filia Muzeum Nowej Huty). Tutaj moi drodzy zwiedza się schron, a dokładnie schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Uwaga! Chęć zwiedzania należy wcześniej zgłosić!
  • Oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956). Uwaga! Chęć zwiedzania należy wcześniej zgłosić!
  • wystawę sezonową Dzieje Rynku krakowskiego w kościele św. Wojciecha na Rynku Główny (godz. 10-16)

Technika

We wtorki bezpłatnie otwiera swoje podwoje Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach. Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawie stałej.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Kamienica Hipolitów

Środa

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to w każdy wtorek i środę w godzinach 15:00–16:00 wstęp na wystawę kosztuje 2 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

Kamienica Hipolitów (plac Mariacki 3) – wstęp bezpłatny na wystawę stałą. Zobaczysz tu mieszczańskie wnętrza, w których żyli Krakowianie na przestrzeni stuleci. Uwaga! Zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty.

Wreszcie w środę bezpłatnie zwiedzicie też Rydlówkę (ul. Tetmajera 28) – zabytkowy dworek znany jest przede wszystkim jako miejsce akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przy okazji warto przespacerować się po Bronowicach. Uwaga! Zwiedzanie wyłącznie po uprzednim dokonaniu zamówienia zwiedzania.

To też Kamienica Hipolitów

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Lipowej 4 w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Pojęciokształty Stanisława Dróżdża. Na pozostałe wystawy w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy. Aktualne wystawy w MOCAK-u.

Również w czwartki bezpłatnie zobaczycie wystawę stałą w oddziałach Muzeum Krakowa:

  • Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51). Uwaga! Zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci wizyty.
  • Apteka pod Orłem. W środku wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza. Uwaga! Zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci wizyty.

Uwaga! Zwiedzanie obu wyłącznie po uprzednim dokonaniu zamówienia zwiedzania!

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora (ul. Nadwiślańska 2-4) to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Wstęp na wystawę stałą bezpłatny od czwartku do niedzieli. Zobaczycie na niej m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka też ma księgarnię i kawiarnię. Strona www.

Piątek

Bezpłatnie zwiedzisz Cricotekę, którą opisałam pod czwartkiem.

Sobota

W soboty bezpłatnie można zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W środku czekają zabytkowe uniwersyteckie wnętrza, skarbiec Mikołaja Kopernika oraz ten uniwersytecki, a w nim medal noblowski Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy i olimpijskie złoto Roberta Korzeniowskiego. Ostatnie wejście o 13:30. Tego dnia nie ma rezerwacji.  Strona www.

W sobotę za darmo zwiedzamy też Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

W ostatnią sobotę miesiąca obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą Budowa Geologiczna Obszaru Krakowskiego w Muzeum Geologiczne ING PAN (ul. Senacka 3).

Oraz Cricotekę, którą opisałam pod czwartkiem.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
W Muzeum Narodowym we wtorki za darmo można zwiedzać wystawy stałe. Na zdjęciu wystawa czasowa #dziedzictwo

Niedziela

W niedzielę za darmo zwiedzicie w Krakowie następujące Muzea:

Stałą wystawę w Muzeum Etnograficznym. To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej na ostatnim piętrze. Do tego zwykle w niedzielę jest tam naprawdę cicho i spokojnie. Strona www.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Zapaski, chusty i serdaki w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli (ten „etnolookbook” za darmo zwiedzamy w niedzielę)

Na bezpłatne zwiedzanie zaprasza Muzeum Archeologiczne. W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu (mumie kotów!) czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Muzeum czynne do godziny 16 (lub 15 w czasie wakacji). Strona www.

Trzymając się klucza historycznego wypada wspomnieć i o Muzeum Armii Krajowej. Co w środku? Cytuję fragment ze strony: ideą jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ostatnie wejście w niedzielę o 17. Strona www muzeum.

Dorzucam też wystawę stałą w Cricotece. Niedziela to ostatni dzień kiedy można ją zobaczyć za darmo (a co jest do zobaczenia opisałam pod czwartkiem).

Od grudnia do maraca w niedziele można bezpłatnie zwiedzać wystawy na zamku królewskim na Wawelu: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Wawel Zaginiony. UWAGA! Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie muzeum.

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Przydało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.

 

Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!