Do muzeum? W Krakowie? Za darmo? Oczywiście! Ale tylko raz w tygodniu. Więc jeśli Fabryka Schindlera to w poniedziałek, Manggha i Muzeum Narodowe we wtorek, a MOCAK w czwartek. A to ledwie początek listy.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: wrzesień 2020]

Nie odkryję Ameryki pisząc, że każde muzeum w Krakowie można zwiedzić nie wydając ani grosza. Trzeba tylko wiedzieć kiedy zameldować się u jego bram (i czasem też – niestety – być freelancerem, bezrobotnym albo emerytem z nadmiarem wolnego czasu). A gdzie i kiedy pojawić się, aby wstęp było za darmo (dotyczy również „Damy z Łasiczką!”) dowiedzą się Szanowni Państwo z poniższej ściągi.

UWAGA! NIM UDASZ SIĘ DO KTÓREGOKOLWIEK Z MUZEÓW koniecznie SPRAWDŹ ZASADY ZWIEDZANIA ORAZ DNI I GODZINY PRACY!

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 8 nieoczywistych atrakcji Krakowa, o których nie mieliście pojęcia

Poniedziałek

Od razu zaczynamy od wysokiego C, bo tylko w poniedziałki za darmo da się zwiedzić Fabrykę Schindlera. A warto pofatygować się tego dnia na ulicę Lipową 4, bo bilety do Fabryki Emalii do tanich nie należą.

Ale to że w poniedziałek wstęp jest bezpłatny, bynajmniej nie oznacza, że do Fabryki Schindlera Szanowni Państwo wejdą od tak, z ulicy. Wejściówkę trzeba zarezerwować online. 

➙ CZYTAJ RÓWNIE: Pracowni i Muzeum Witrażu – prawdopodobnie najlepsze żywe muzeum w Polsce!

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Fabrykę Schindlera zwiedzamy za darmo w poniedziałek. Zdjęcie historyczne z czasów gdy fabryka jeszcze nie była muzeum,

Również w poniedziałek, choćby i za jednym zamachem jeśli starczy sił po wizycie w Fabryce Schindlera, można bezpłatnie zwiedzić kolejny odział Muzeum Krakowa – położoną nieopodal Aptekę pod Orłem. W środku wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza. Muzeum czynne tylko do 14!

Kropkę nad i tematu krakowskich Żydów postawi wizyta w Starej Synagodze na Kazimierzu. To także oddział Muzeum Krakowa i podobnie jak w Aptece po Orłem i tu w poniedziałki zwiedzanie tylko do 14.

W poniedziałki bezpłatnie zwiedzicie również oddział Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956). Czynne oczywiście do godziny 14.

Darmowe zwiedzanie muzeów w poniedziałki, ale tylko sezonowo

Od kwietnia do października w poniedziałki za darmo wchodzicie na wystawy stałe w Zamku Królewskim na Wawelu: Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Wawel Odzyskany. UWAGA! Obowiązują wejściówki, od odbioru w kasie (wydawane do 12:00).

Wtorek

Poniedziałek to ledwie przygrywka. Najgorętszym dniem w terminarzu muzealnego ciułacza jest wtorek.

Sztuki piękne

Przede wszystkim to we wtorek za darmo zwiedzicie wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Dla porządku przypomnę, że mowa o: Gmachu Głównym, oddziale w Sukiennicach, Muzeum Czapskich i Pawilonie Czapskiego, Domu Matejki, Kamienicy Szołayskich, Muzeum Książąt Czartoryskich („Dama z łasiczką”!), Domu Mehoffera, Pałacu Ciołka, Europeum i Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem na dokładkę. Zła wiadomość jest taka, że tylko na wystawy stałe. Ale to i tak daje dużo zwiedzania. Bardzo dużo darmowego zwiedzania.

UWAGA! Dama z łasiczką aka Dama z gronostajem wróciła do oddziału Muzeum Czartoryskich (ul. Pijarska 15). Można ją zobaczyć bezpłatnie we wtorek, ale ilość wejściówek (do odbioru w kasie) jest ograniczona!

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego wchodzą bezpłatnie, a bilet dla młodzieży do 26 roku życia kosztuje złotówkę. Strona www muzeum.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, do którego wpadam tylko we wtorki (bo w pozostałe dni bilet kosztuje 30 ziko). Aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Muzeum Fotografii zwane MuFo na Woli Justowskiej (ul. Królowej Jadwigi 220 strona).

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to w każdy wtorek i środę w godzinach 15:00–16:00 wstęp na wystawę kosztuje 2 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie za free? A to we wtorek

Historia

A jeśli historia to drugi sztandarowy po Schindlerze odział Muzeum Krakowa – Rynek Podziemny. Tu znów powtarza się sytuacja z Fabryki Schindlera. Wstęp bezpłatny, ale obowiązkowa rezerwacja wejściówek (online). A we wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 14.

Również we wtorek bezpłatnie można zwiedzić wystawy stałe oddziałów Muzeum Krakowa:

  • Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid, o którym więcej tutaj) A tam m.in. schrony atomowe. Tę część ekspozycji nie bez kozery zatytułowano Atomowa groza – zaiste jest creepy; os. Centrum E 1
  • Podziemna Nowa Huta (filia Muzeum Nowej Huty). Tutaj moi drodzy zwiedza się schron, a dokładnie schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Rekomendowana wcześniejsza rezerwacja wejściówek

Technika

We wtorki bezpłatnie otwiera swoje podwoje Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach. Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawie stałej.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Kamienica Hipolitów

Środa

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to w każdy wtorek i środę w godzinach 15:00–16:00 wstęp na wystawę kosztuje 2 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻKryminalny Kraków | Po Krakowie tropem eleganckiego mordercy

To też Kamienica Hipolitów

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Lipowej 4 w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Pojęciokształty Stanisława Dróżdża. Na pozostałe wystawy w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy. Aktualne wystawy w MOCAK-u.

Również w czwartki bezpłatnie zobaczycie wystawy stałe w oddziałach Muzeum Krakowa: Muzeum Podgórza (Dowiedz się więcej o oddziale; ul. Limanowskiego 51) i Kamienicy Hipolitów (plac Mariacki 3). W tym drugim na wystawie stałej zobaczycie mieszczańskie wnętrza, w których żyli Krakowianie na przestrzeni stuleci.

Wreszcie w czwartek bezpłatnie zwiedzicie też Rydlówkę (ul. Tetmajera 28) – zabytkowy dworek znany jest przede wszystkim jako miejsce wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny (tak, z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego). Przy okazji warto przespacerować się po Bronowicach.

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora (ul. Nadwiślańska 2-4) to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Wstęp na wystawę stałą bezpłatny od czwartku do niedzieli. Zobaczycie na niej m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka też ma księgarnię i kawiarnię. Strona www.

Piątek

W piątek bezpłatnie zwiedzicie wystawę stałą Cyberteka w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), który jest oddziałem Muzeum Krakowa. Wystawa przedstawia rozwój przestrzenny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915.

Oraz Cricotekę, którą opisałam pod czwartkiem.

Sobota

W soboty bezpłatnie można zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W środku czekają zabytkowe uniwersyteckie wnętrza, skarbiec Mikołaja Kopernika oraz ten uniwersytecki, a w nim medal noblowski Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy i olimpijskie złoto Roberta Korzeniowskiego. Ostatnie wejście o 13:30. Tego dnia nie ma rezerwacji.  Strona www.

W sobotę za darmo zwiedzamy też Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

No i Cricotekę, którą opisałam pod czwartkiem.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
W Muzeum Narodowym we wtorki za darmo można zwiedzać wystawy stałe. Na zdjęciu wystawa czasowa #dziedzictwo

Niedziela

W niedzielę za darmo zwiedzicie w Krakowie następujące Muzea:

Stałą wystawę w Muzeum Etnograficznym. To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej na ostatnim piętrze. Do tego zwykle w niedzielę jest tam naprawdę cicho i spokojnie. Strona www.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Zapaski, chusty i serdaki w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli (ten „etnolookbook” za darmo zwiedzamy w niedzielę)

Na bezpłatne zwiedzanie zaprasza Muzeum Archeologiczne. W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu (mumie kotów!) czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Muzeum czynne do godziny 16 (lub 15 w czasie wakacji). Strona www.

Trzymając się klucza historycznego wypada wspomnieć i o Muzeum Armii Krajowej. Co w środku? Cytuję fragment ze strony: ideą jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ostatnie wejście w niedzielę o 17. Strona www muzeum.

Dorzucam też wystawę stałą w Cricotece. Niedziela to ostatni dzień kiedy można ją zobaczyć za darmo (a co jest do zobaczenia opisałam pod czwartkiem).

Od grudnia do maraca w niedziele można bezpłatnie zwiedzać wystawy na zamku królewskim na Wawelu: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Wawel Zaginiony. UWAGA! Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie muzeum  w godz. 9:30-14:45.

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Podobało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.

 

Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!