Dni bezpłatnego wstępu do muzeów w Krakowie. Więc jeśli Fabryka Schindlera to w poniedziałek, Muzeum Narodowe we wtorek, a MOCAK w czwartek. A to ledwie początek listy.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: październik 2021]

UWAGA! NIM UDASZ SIĘ DO KTÓREGOKOLWIEK Z MUZEÓW koniecznie SPRAWDŹ ZASADY ZWIEDZANIA ORAZ DNI I GODZINY PRACY!

➤ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 17 zaskakujących miejsc w Polsce. Znasz je wszystkie?

Poniedziałek

W poniedziałki za darmo zwiedzisz Fabrykę Schindlera (ul. Lipowa 4). Jednak obowiązkowo należy zarezerować  wejściówkę. Oddział tego dnia czynny jest od 10 do 14.

Wieża Ratuszowa (godz. 11-15) – co prawda do pokonania jest ponad 100 schodów, ale widok na Rynek Główny wart jest wysiłku

Stara Synagoga na ul. Szerokiej. Czynna do godziny 14.

Oddział Muzeum Archeologicznego Nowa Huta – Branice (ul. Sasanek 3; godz. 10-14), w którym zobaczycie artefakty z wykopalisk prowadzonych podczas budowy kombinatu metalurgicznego.

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

Od kwietnia do października w poniedziałki za darmo wchodzicie na wystawy stałe w Zamku Królewskim na Wawelu: Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Wawel Odzyskany. UWAGA! Obowiązują wejściówki, od odbioru w kasie (wydawane do 12:00).

Wtorek

Najgorętszy dzień w terminarzu muzealnego ciułacza.

We wtorek bezpłatnie wejdziesz na wystawy stałe wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie:

  • Gmach Główny (al. 3 Maja 1)
  • Sukiennice (Rynek Główny 3)
  • Muzeum Czapskich (ul. Piłsudskiego 12)
  • Pawilon Czapskich (ul. Piłsudskiego 12)
  • Dom Matejki (ul. Floriańska 41)
  • Muzeum Książąt Czartoryskich – to tu zobaczysz „Damę z gronostajem” (ul. Pijarska 15) UWAGA! obowiązuję wejściówki (rekomenduję wcześniejszą rezerwację rezerwacja@mnk.pl)
  • Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15)
  • Dom Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26)
  • Pałac Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17)
  • oraz Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem
Wskazówka: Bilet wstępu na dowolną wystawę czasową w Gmachu Głównym lub Kamienicy Szołayskich upoważnia do bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w Muzeum Narodowego w Krakowie (poza Sukiennicami i Muzeum Książąt Czartoryskich). Obowiązuje do końca trwania wystawy czasowej

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego w Krakowie wchodzą bezpłatnie, a bilet dla młodzieży do 26 roku życia kosztuje złotówkę. Strona www muzeum.

Oddział Muzeum Krakowa Rynek Podziemny. Obowiązkowa rezerwacja wejściówek (online). We wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 14.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Muzeum Fotografii zwane MuFo na Woli Justowskiej (ul. Królowej Jadwigi 220 strona). Ma ciekawą siedzibę – to dawna austriacka strzelnica.

Międzynarodowe Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to w każdy wtorek i środę w godzinach 15:00–16:00 wstęp na wystawę kosztuje 2 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Pawła II 39) na Czyżynach. Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawie stałej.

Oddział Muzeum Krakowa Podziemna Nowa Huta (filia Muzeum Nowej Huty). Tutaj moi drodzy zwiedza się schron, a dokładnie schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Uwaga! Chęć zwiedzania należy wcześniej zgłosić!

Oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956; ul. Pomorska 2). Uwaga! Chęć zwiedzania należy wcześniej zgłosić!

Wystawa sezonowa Dzieje Rynku krakowskiego w kościele św. Wojciecha na Rynku Główny (godz. 10-16).

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Kamienica Hipolitów

Środa

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to w każdy wtorek i środę w godzinach 15:00–16:00 wstęp na wystawę kosztuje 2 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

Oddział Muzeum Krakowa Kamienica Hipolitów (plac Mariacki 3) – wstęp bezpłatny na wystawę stałą. Zobaczysz tu mieszczańskie wnętrza, w których żyli Krakowianie na przestrzeni stuleci. Uwaga! Zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty.

Oddział Muzeum Krakowa Rydlówka (ul. Tetmajera 28) – dworek znany przede wszystkim jako miejsce akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przy okazji warto przespacerować się po Bronowicach. Uwaga! Zwiedzanie wyłącznie po uprzednim dokonaniu zamówienia zwiedzania.

To też Kamienica Hipolitów

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Lipowej 4 w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Pojęciokształty Stanisława Dróżdża. Na pozostałe wystawy w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy. Aktualne wystawy w MOCAK-u.

Oddział Muzeum Krakowa Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51). Uwaga! Zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci wizyty.

Oddział Muzeum Krakowa Apteka pod Orłem (plac Bohaterów Getta 18). Wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza. Uwaga! Zwiedzanie możliwe tylko po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty.

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora (ul. Nadwiślańska 2-4) to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Wstęp na wystawę stałą bezpłatny od czwartku do niedzieli. Zobaczycie na niej m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka też ma księgarnię i kawiarnię. Strona www.

Piątek

Bezpłatnie zwiedzisz Cricotekę, którą opisałam pod czwartkiem.

Sobota

W soboty bezpłatnie można zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W środku czekają zabytkowe uniwersyteckie wnętrza, skarbiec Mikołaja Kopernika oraz ten uniwersytecki, a w nim medal noblowski Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy i olimpijskie złoto Roberta Korzeniowskiego. Ostatnie wejście o 13:30. Tego dnia nie ma rezerwacji.  Strona www.

W sobotę za darmo zwiedzisz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

W ostatnią sobotę miesiąca obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą Budowa Geologiczna Obszaru Krakowskiego w Muzeum Geologiczne ING PAN (ul. Senacka 3).

Oraz Cricotekę, którą opisałam pod czwartkiem.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Niedziela

W niedzielę za darmo zwiedzicie w Krakowie następujące Muzea:

Stałą wystawę w Muzeum Etnograficznym (plac Wolnica 1). To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej na ostatnim piętrze. Do tego zwykle w niedzielę jest tam naprawdę cicho i spokojnie. Strona www.

Na bezpłatne zwiedzanie zaprasza Muzeum Archeologiczne (ul. Senacka 3). W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu (mumie kotów!) czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Muzeum czynne do godziny 16 (lub 15 w czasie wakacji). Strona www.

Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12). Ostatnie wejście w niedzielę o 17. Strona www muzeum.

Dorzucam też wystawę stałą w Cricotece. Niedziela to ostatni dzień kiedy można ją zobaczyć za darmo (a co jest do zobaczenia opisałam pod czwartkiem).

Od grudnia do maraca w niedziele bezpłatnie zwiedzisz wystawy na zamku królewskim na Wawelu: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Wawel Zaginiony. UWAGA! Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie muzeum.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Przydało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.

 

Wczytywanie
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!