Dni bezpłatnego wstępu do muzeów w Krakowie. Więc jeśli Fabryka Schindlera to w poniedziałek, Muzeum Narodowe we wtorek, a MOCAK w czwartek. A to ledwie początek listy.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: kwiecień 2023]

Poniedziałek

W poniedziałki za darmo zwiedzisz Fabrykę Schindlera (ul. Lipowa 4). Jednak obowiązkowo należy zarezerować  wejściówkę. Oddział tego dnia czynny jest od 10 do 14.

Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym (godz. 11-15) – co prawda do pokonania jest ponad 100 schodów, ale widok na Rynek Główny wart jest wysiłku. Uwaga! Oddział nieczynny zimą.

Stara Synagoga na ul. Szerokiej. Czynna w godz. 10-14.

Oddział Muzeum Archeologicznego Nowa Huta – Branice (ul. Sasanek 3; godz. 10-14), w którym zobaczycie artefakty z wykopalisk prowadzonych podczas budowy kombinatu metalurgicznego.

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 11–18).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00 strona www

W poniedziałki darmowe wejście w godz. 9:30−13 na wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu: Wawel Zaginiony, Wawel Odzyskany, a w niskim sezonie także Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. UWAGA! Obowiązują wejściówki, od odbioru w kasie.

Wtorek

Najgorętszy dzień w terminarzu muzealnego ciułacza.

We wtorek bezpłatnie wejdziesz na wystawy stałe wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie:

 • Gmach Główny (al. 3 Maja 1)
 • Sukiennice (Rynek Główny 3)
 • Muzeum Wyspiańskiego (Pl. Sikorskiego 6)
 • Muzeum Czapskich (ul. Piłsudskiego 12)
 • Pawilon Czapskich (ul. Piłsudskiego 12)
 • Dom Jan Matejki (ul. Floriańska 41)
 • Muzeum Książąt Czartoryskich – to tu zobaczysz „Damę z gronostajem” (ul. Pijarska 15) UWAGA! obowiązuję wejściówki (rekomenduję wcześniejszą rezerwację rezerwacja@mnk.pl)
 • Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15)
 • Dom Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26)
 • Pałac Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17)
 • oraz Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem
Wskazówka: Bilet wstępu na dowolną wystawę czasową w Gmachu Głównym upoważnia do bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w Muzeum Narodowego w Krakowie (poza Sukiennicami i Muzeum Książąt Czartoryskich). Obowiązuje do końca trwania wystawy czasowej.

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego w Krakowie wchodzą bezpłatnie, a bilet dla młodzieży do 26 roku życia kosztuje złotówkę. Strona www muzeum.

Oddział Muzeum Krakowa Rynek Podziemny (wejście pod Sukiennicami). Obowiązkowa rezerwacja wejściówek z wyprzedzeniem (online). We wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 14.

Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35) i nowa wystawa stała Kraków od początku, bez końca. Godz. 10:00 – 18:00.

Oddział Muzeum Krakowa Rydlówka (ul. Tetmajera 28; godz. 10-17) – dworek znany przede wszystkim jako miejsce akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przy okazji warto przespacerować się po Bronowicach.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26; godz. 10-18). Aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Muzeum Fotografii: Bezpłatnie zwiedzisz wystawy stałe w oddziałach MuFo Strzelnica (ul. Królowej Jadwigi 220; zwiedzanie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu tel. +48 517 135 312) oraz MuFo Rakowicka (ul. Rakowicka 22A;  godz. 11-19).

Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Pawła II 39; godz: 9-17) na Czyżynach. Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawie stałej.

Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. św. Wawrzyńca 15; godz. 10-18) z nową odsłoną wystawy stałej w zabytkowej zajezdni tramwajowej na Kazimierzu.

Muzeum Etnograficzne na Kazimierzu (plac Wolnica 1; godz. 10-19). To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej.

Międzynarodowe Centrum Kultury (Rynek Główny 25; godz. 11-19) nie ma dnia darmowego wstępu, ale we wtorki wstęp na wystawę kosztuje 5 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Muzeum Archeologiczne (ul. Senacka 3; godz. 9-17). W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski.

Wystawa sezonowa Dzieje Rynku krakowskiego w kościele św. Wojciecha na Rynku Główny (godz. 10-16; od maja do października).

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00. strona www

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Kamienica Hipolitów

Środa

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora (ul. Sienna 7/5, domofon 8; czynna poniedziałek – środa, godz. 12–16)

Oddział Muzeum Krakowa Kamienica Hipolitów (plac Mariacki 3; godz. 10-17) – wstęp bezpłatny na wystawę stałą. Zobaczysz tu mieszczańskie wnętrza, w których żyli krakowianie na przestrzeni stuleci (remont).

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa na os. Centrum E 1 (godz. 10-17).  Do zobaczenia są wystawy czasowe (obecnie: Trzepaki, Reksio, Atari) oraz ekspozycja w podziemiach pod wszystko mówiącym tytułem – Atomowa Groza.

Oddział Muzeum Krakowa Podziemna Nowa Huta (filia Muzeum Nowej Huty na os. Szkolnym 37; godz. 10-17). Tutaj moi drodzy zwiedza się schron, a dokładnie schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3.

Oddział Muzeum Krakowa Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51; godz. 10-17) w dawnym zajeździe pod św. Benedyktem.

Oddział Muzeum Krakowa Apteka pod Orłem (plac Bohaterów Getta 18; godz. 10-17). Wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza.

Oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956; ul. Pomorska 2; godz. 10-17).

Muzeum UJ w Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15) – zwiedzanie bezpłatne w środy w godz. 13-16.

Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w opactwie cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11; godz. 10-15).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8–15. strona www

To też Kamienica Hipolitów

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4; godz. 11–19) w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej. Na pozostałe wystawy w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy.

Muzeum Dominikanów (ul. Stolarska 12; godz. 10-16) – UWAGA! Wstęp do Muzeum wymaga rezerwacji bezpłatnego biletu na konkretny dzień i godzinę. Obecnie jest to możliwe tylko w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (w krużgankach klasztoru dominikanów).

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora (ul. Nadwiślańska 2-4; godz. 11-19) to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Wstęp na wystawę stałą bezpłatny od czwartku do niedzieli . Zobaczycie na niej m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8–15.

Piątek

Muzeum Dominikanów (ul. Stolarska 12; godz. 10-18) – nowość! UWAGA! Wstęp do Muzeum wymaga rezerwacji bezpłatnego biletu na konkretny dzień i godzinę. Obecnie jest to możliwe tylko w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (w krużgankach klasztoru dominikanów).

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora (ul. Nadwiślańska 2-4; godz. 11-19) to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Wstęp na wystawę stałą bezpłatny od czwartku do niedzieli . Zobaczycie na niej m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8–15.

Sobota

W sobotę za darmo zwiedzisz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

Muzeum Dominikanów (ul. Stolarska 12; godz. 10-16) – UWAGA! Wstęp do Muzeum wymaga rezerwacji bezpłatnego biletu na konkretny dzień i godzinę. Obecnie jest to możliwe tylko w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (w krużgankach klasztoru dominikanów).

W ostatnią sobotę miesiąca obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą Budowa Geologiczna Obszaru Krakowskiego w Muzeum Geologiczne ING PAN (ul. Senacka 3; godz. 10-14).

Muzeum Tadeusza Kantora Cricoteka (ul. Nadwiślańska 2-4; godz. 11-19).

Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w opactwie cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11; godz. 10-15).

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Niedziela

W niedzielę za darmo zwiedzicie w Krakowie następujące Muzea:

Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12; godz. 10-17).

Muzeum Tadeusza Kantora Cricoteka (ul. Nadwiślańska 2-4; godz. 11-19) – tylko wystawa stała.

Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (ul. Klasztorna 11) w niedziele czynne w godz. 10-15.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Przydało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.


Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!