Do muzeum? W Krakowie? Za darmo? Oczywiście! Ale tylko raz w tygodniu. Więc jeśli Fabryka Schindlera to w poniedziałek, Manggha we wtorek, MOCAK w czwartek, a w Muzeum Narodowym meldujemy się w niedzielę. A to ledwie początek listy.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: styczeń 2020]

Nie odkryję Ameryki pisząc, że każde muzeum w Krakowie można zwiedzić nie wydając ani grosza. Trzeba tylko wiedzieć kiedy zameldować się u jego bram (i czasem też – niestety – być freelancerem, bezrobotnym albo emerytem z nadmiarem wolnego czasu). A gdzie i kiedy pojawić się, aby wstęp było za darmo (dotyczy również „Damy z Łasiczką!”) dowiedzą się Szanowni Państwo z poniższej ściągi.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6 nieoczywistych atrakcji Krakowa, o których nie mieliście pojęcia

Poniedziałek

Od razu zaczynamy od wysokiego C, bo tylko w poniedziałki za darmo da się zwiedzić Fabrykę Schindlera. A warto pofatygować się tego dnia na ulicę Lipową 4, bo bilety do Fabryki Emalii do tanich nie należą: odpowiednio 24 i 18 złotych.

Ale to że w poniedziałek wstęp jest bezpłatny, bynajmniej nie oznacza, że do Fabryki Schindlera Szanowni Państwo wejdą od tak, z ulicy. Wejściówkę trzeba uprzednio zarezerwować (online) na konkretną godzinę. I to ze sporym wyprzedzeniem, bo bezpłatne bilety rozchodzą się błyskawicznie. Niestety w poniedziałki muzeum czynne jest naprawdę krótko. Tylko od 10 do 14.

➙ CZYTAJ RÓWNIE: Pracowni i Muzeum Witrażu – prawdopodobnie najlepsze żywe muzeum w Polsce!

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Fabrykę Schindlera zwiedzamy za darmo w poniedziałek. Zdjęcie historyczne z czasów gdy fabryka jeszcze nie była muzeum,

Również w poniedziałek, choćby i za jednym zamachem jeśli starczy sił po wizycie w Fabryce Schindlera, można za free zwiedzić kolejny odział Muzeum Krakowa – położoną nieopodal Aptekę pod Orłem. W środku wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza. Tym razem nie ma obowiązku rezerwacji wejściówek. Również czynne tylko 14.

Kropkę nad i darmowego poniedziałku (i tematu krakowskich Żydów przy okazji) postawi wizyta w Starej Synagodze na Kazimierzu. To także oddział Muzeum Krakowa i podobnie jak w Aptece po Orłem i tu w poniedziałki nie wymagane są rezerwacje, a synagogę można zwiedzać do 14.

Darmowe zwiedzanie muzeów w poniedziałki, ale tylko sezonowo

Od kwietnia do października w poniedziałki za darmo wchodzicie na dwie wystawy stałe w Zamku Królewskim na Wawelu: Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Wawel Zaginiony. UWAGA! Obowiązują wejściówki, od odbioru w kasie w godz. 9.00-11.45.

Od marca do grudnia w poniedziałki można też bezpłatnie wejść na Wieżę Ratuszową (Rynek Główny 1). Uwaga! Wieża jest nieprzystosowana do potrzeb osób z problemami ruchowymi. I wózków. Schody (a trochę ich pokonać trzeba) są strome w cholerę, ale widok na rynek, Wawel i przyległości wart zachodu.

W poniedziałki w Celestacie (oddział Muzeum Krakowa; ul. Lubicz 16) obowiązują promocyjne ceny biletu.

Taki widok z Wieży Ratuszowej. Niezły, prawda?

Wtorek

Poniedziałek to ledwie przygrywka. Najgorętszym dniem w terminarzu muzealnego ciułacza jest wtorek (i niedziela, ale o tym później). Dla każdego coś miłego.

Sztuki piękne

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Na wystawie stałej można zobaczyć m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka też ma księgarnię i kawiarnię. A pracownię Kantora na Siennej 7/5 można odwiedzać za darmo przez cały tydzień. Strona www.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, do którego wpadam tylko we wtorki (bo w pozostałe dni bilet kosztuje 30 ziko). Aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie za free? A to w niedzielę

Historia

A jeśli historia to drugi sztandarowy po Schindlerze odział Muzeum Krakowa – Rynek Podziemny. Nudnawy, ale to moje zdanie. Tu znów powtarza się sytuacja z Fabryki Schindlera. Wstęp bezpłatny, ale obowiązkowa rezerwacja wejściówek  (online). A we wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 16.

Również we wtorek bezpłatnie można zwiedzić wystawy stałe kolejnych oddziałów Muzeum Miasta Krakowa:

  • Muzeum Podgórza (Dowiedz się więcej o oddziale; ul. Limanowskiego 51)
  • Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid, o którym więcej tutaj) A tam m.in. schrony atomowe. Tę część ekspozycji nie bez kozery zatytułowano Atomowa groza – zaiste jest creepy; os. Centrum E 1
  • Podziemna Nowa Huta (filia Muzeum Nowej Huty). Tutaj moi drodzy zwiedza się schron, a dokładnie schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Rekomendowana wcześniejsza rezerwacja wejściówek
  • Rydlówka (ul. Tetmajera 28). Zabytkowy dworek znany jest przede wszystkim jako miejsce wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny (tak, z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego)
  • Pałac Krzysztofory (wystawa stała Cyberteka przedstawiająca rozwój przestrzenny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915; Rynek Główny 35)
  • oddział Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956; adres ul. Pomorska 2).

Technika

We wtorki bezpłatnie otwiera swoje podwoje Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach (strona), Muzeum Fotografii zwane MuFo na Woli Justowskiej (ul. Królowej Jadwigi 220 strona) oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu (strona). Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawach stałych.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Kamienica Hipolitów. Chcesz tu zajrzeć za darmo? Przyjdź w środę.

Środa

Łapiemy oddech. W środę znów biegniemy do Muzeum Krakowa.

W oddziale Dom Zwierzyniecki w środę zobaczymy i wystawę stałą (odtwarzającą wygląd podkrakowskiego mieszkania z początku XX wieku) oraz wystawy czasowe  (sprawdź aktualną). Z kolei w Kamienicy Hipolitów w środę bezpłatnie wejdziemy tylko na wystawę stałą (dom mieszczański). Szkoda, bo tamtejsze wystawy czasowe są zawsze bardzo ciekawe (dlatego warto odżałować te kilka złotych na bilet; sprawdź wystawę czasową). I ciekawostka. W obu oddziałach mieszkają koty.

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to we wtorki i środy w galerii obowiązuje „happy hour”. Od godziny 10 do 11 bilet kosztuje 2 złote. Sprawdź aktualną wystawę.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻKryminalny Kraków | Po Krakowie tropem eleganckiego mordercy

To też Kamienica Hipolitów (czyli środa)

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Lipowej 4 w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych (Kolekcja MOCAK-u, Live Factory 2: Warhol by Lupa, Biblioteka Mieczysława Porębskiego). Na wystawy czasowe w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy. Aktualne wystawy w MOCAK-u.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 8 rzeczy, które latem zrobisz za darmo w Krakowie

Sobota

W piątek oszczędny kulturożerca siedzi w domu. Darmowych wstępów do muzeów brak. Dopiero w sobotę jest sens ruszyć tyłek.

W soboty bezpłatnie można zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W środku czekają zabytkowe uniwersyteckie wnętrza, skarbiec Mikołaja Kopernika (jakby nie patrzeć absolwenta uczelni) oraz ten uniwersytecki, a w nim medal noblowski Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy i olimpijskie złoto Roberta Korzeniowskiego. Ostatnie wejście o 13:30. Tego dnia nie ma rezerwacji.  Strona www.

W sobotę za darmo zwiedzamy też Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
W Muzeum Narodowym w niedzielę za darmo można zwiedzać tylko wystawy stałe. Na zdjęciu wystawa czasowa #dziedzictwo

Niedziela

Proszę szykować wygodne buty. W niedzielę przed Szanownym Państwem kilometry darmowego zwiedzania!

Na początek dobra i zła wiadomość. Zacznę od dobrej. W niedzielę bezpłatnie wchodzimy do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Zła wiadomość jest taka, że tylko na wystawy stałe. Ale to i tak daje dużo zwiedzania. Bardzo dużo darmowego zwiedzania.

Dla porządku przypomnę, że mowa o: Gmachu Głównym, oddziale w Sukiennicach, Muzeum Czapskich i Pawilonie Czapskiego, Domu Matejki, Kamienicy Szołayskich, Muzeum Książąt Czartoryskich, Domu Mehoffera, Pałacu Ciołka, Europeum i Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem na dokładkę. Wszystkie w niedziele czynne do godziny 16. A!

UWAGA! Dama z łasiczką aka Dama z gronostajem wróciła do oddziału Muzeum Czartoryskich (ul. Pijarska 15). Można ją zobaczyć bezpłatnie w niedziele, ale ilość wejściówek (do odbioru w kasie muzeum) jest ograniczona!

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego wchodzą bezpłatnie, a uczniowie i studenci tylko za złotówkę. Strona www muzeum.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Zapaski, chusty i serdaki w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli (ten „etnolookbook” za darmo zwiedzamy w niedzielę)

Pozostałe muzea w Krakowie, które bezpłatnie zwiedzicie w niedzielę

Co jeszcze w niedziele? Stała wystawa w Muzeum Etnograficznym. To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej na ostatnim piętrze. Do tego zwykle w niedzielę jest tam naprawdę cicho i spokojnie. Strona www.

Nadal nie wszystko. Na darmowe zwiedzanie zaprasza Muzeum Archeologiczne. W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu (mumie kotów!) czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Muzeum czynne do godziny 16 (lub 15 w czasie wakacji). Strona www.

Trzymając się klucza historycznego wypada wspomnieć i o Muzeum Armii Krajowej. Co w środku? Cytuję fragment ze strony: ideą jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ostatnie wejście w niedzielę o 17. Strona www muzeum.

Od grudnia do maraca w niedziele można bezpłatnie zwiedzać dwie wystawy na zamku królewskim na Wawelu: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Wawel Zaginiony. UWAGA! Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie muzeum  w godz. 9:30-14:45.

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Ciekawy wpis, to puść go dalej! 
Po więcej pomysłów na zwiedzanie zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Dodaj mnie do Feedly albo polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się na newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach! 

A teraz sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!