Do muzeum? W Krakowie? Za darmo? Oczywiście! Ale tylko raz w tygodniu. Więc jeśli Fabryka Schindlera to tylko w poniedziałek, Manggha i MOCAK we wtorek, a w Muzeum Narodowym meldujemy się w niedzielę. A to ledwie początek listy.

Nie odkryję Ameryki pisząc, że każde muzeum w Krakowie można zwiedzić nie wydając ani grosza. Trzeba tylko wiedzieć kiedy zameldować się u jego bram (i czasem też – niestety – być freelancerem, bezrobotnym albo emerytem z nadmiarem wolnego czasu). A gdzie i kiedy pojawić się, aby wstęp było za darmo dowiedzą się Szanowni Państwo z poniższej ściągi.

Więc odpalamy wrotki i do dzieła!

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: styczeń 2019]

Poniedziałek

Od razu zaczynamy od wysokiego C, bo tylko w poniedziałki za darmo da się zwiedzić Fabrykę Schindlera. A warto pofatygować się tego dnia na ulicę Lipową 4, bo bilety do Fabryki Emalii do tanich nie należą: odpowiednio 24 i 18 złotych.

Ale to że w poniedziałek wstęp jest bezpłatny, bynajmniej nie oznacza, że do Fabryki Schindlera Szanowni Państwo wejdą od tak, z ulicy. Wejściówkę trzeba uprzednio zarezerwować (online) na konkretną godzinę. I to ze sporym wyprzedzeniem, bo bezpłatne bilety rozchodzą się błyskawicznie. Niestety w poniedziałki muzeum czynne jest naprawdę krótko. Tylko od 10 do 14.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Fabrykę Schindlera zwiedzamy za darmo w poniedziałek. Zdjęcie historyczne z czasów gdy fabryka jeszcze nie była muzeum,

Również w poniedziałek, choćby i za jednym zamachem jeśli starczy sił po wizycie w Fabryce Schindlera, można za free zwiedzić kolejny odział Muzeum Historycznego – położoną nieopodal Aptekę pod Orłem. W środku wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza. Tym razem nie ma obowiązku rezerwacji wejściówek. Również czynne tylko 14.

Kropkę nad i darmowego poniedziałku (i tematu krakowskich Żydów przy okazji) postawi wizyta w Starej Synagodze na Kazimierzu. To także oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i podobnie jak w Aptece po Orłem i tu w poniedziałki nie wymagane są rezerwacje, a synagogę można zwiedzać do 14.

PS Od marca do grudnia możecie też w poniedziałki bezpłatnie wejść na Wieżę Ratuszową (Rynek Główny 1). W inne dni bilety kosztują 9 i 7 złotych. Uwaga! Wieża jest nieprzystosowana do potrzeb osób z problemami ruchowymi. I wózków. Schody (a trochę ich pokonać trzeba) są strome w cholerę, ale widok na rynek, Wawel i przyległości wart zachodu.

Taki widok z Wieży Ratuszowej. Niezły, prawda?


Najlepsze muzea w Europie? Tędy proszę


Wtorek

Poniedziałek to ledwie przygrywka. Najgorętszym dniem w terminarzu muzealnego ciułacza jest wtorek (i niedziela, ale o tym później). Dla każdego coś miłego.

Sztuki piękne

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Lipowej 4, a tam zawsze czeka kilka wystaw czasowych (aktualne wystawy tutaj) oraz zmieniająca się co pewien czas kolekcja MOCAK-u na poziomie -1. Do tego kawiarnia, biblioteka, świetnie zaopatrzona księgarnia, której konta na insta jestem wierną fanką. I we wtorek wstęp za free.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

MOCAK. Tu wstęp za darmo we wtorki

Bunkier Sztuki to kolejna obowiązkowa miejscówka na mapie miłośników sztuki współczesnej. W galerii na wystawach czasowych prezentowane są najnowsze zjawiska w malarstwie, sztuce video i interaktywnej oraz performansie. Do tego księgarnia Korporacj ha!art i (nie bójmy się tego słowa) kultowa kawiarnia Bunkier Café (która, o zgrozo, ma zniknąć pod ziemią po remoncie Bunkra. Nieee). A! Dzieci do lat 7 do Bunkra wchodzą za free przez cały tydzień. Dorośli tylko we wtorki. Strona www.

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Na wystawie stałej można zobaczyć m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka też ma księgarnię i kawiarnię. I tak samo jak MOCAK we wtorki zaprasza do 19. A pracownię Kantora na Siennej 7/5 można odwiedzać za darmo przez cały tydzień. Strona www.

Wreszcie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, do którego wpadam tylko we wtorki. W pozostałe dni za bilet krzyczą 20 i 15 złotych. Sporo jak za drzeworyty za szybką, które zwykle w Manggha się ogląda. Ale żarty w bok, aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie za free? A to w niedzielę

Historia

A jeśli historia to drugi sztandarowy po Schindlerze odział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Rynek Podziemny. Nudnawy, ale to moje zdanie. Tu znów powtarza się sytuacja z Fabryki Schindlera. Wstęp bezpłatny, ale bez rezerwacji wejściówki się nie obejdzie (online). A we wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 16.

Również we wtorek bezpłatnie można zwiedzić wystawę stałą kolejnego oddziału Muzeum Miasta Krakowa – Muzeum Podgórza. Dowiedz się więcej o oddziale.

Darmowy wstęp we wtorki obowiązuje też w Rydlówce (ul. Tetmajera 28). Zabytkowy dworek znany jest przede wszystkim jako miejsce wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny (tak, z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego).

I dalej Celestat (Wystawa stała Krakowskie Bractwo Kurkowe i obronność miejska), Pałac Krzysztofory (wystawa stała Cyberteka przedstawiająca rozwój przestrzenny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915) oraz oddział Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956).

Również we wtorki darmowe wejście do Muzeum PRL-u na os. Centrum E. A tam m.in. schrony atomowe. Tę część ekspozycji nie bez kozery zatytułowano Atomowa groza – zaiste jest creepy. Ostatnie wejście o 16.30. Strona www.

Technika

We wtorki bezpłatnie otwiera swoje podwoje Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach (strona) oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu (strona). W obu zobaczysz wystawy stałe.

No i są oszczędności! Po podliczeniu odpowiednio 139 (bilet normalny) i 90 (bilet ulgowy) złotych. Będzie co przepuszczać w muzealnych sklepikach.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Kamienica Hipolitów. Chcesz tu zajrzeć za darmo? Przyjdź w środę.

Środa

Łapiemy oddech. W środę znów biegniemy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Za friko wejdziemy do oddziału Dzieje Nowej Huty na osiedlu Słonecznym. To najmniejszy oddział Muzeum Historycznego i pewnie jedno z najmniejszych muzeów w Polsce – ma powierzchnię niewiele większą od kawalerki. Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę oddziału.

W oddziale Dom Zwierzyniecki w środę zobaczymy i wystawę stałą (odtwarzającą wygląd podkrakowskiego mieszkania z początku XX wieku) oraz wystawy czasowe  (sprawdź aktualną). Z kolei w Kamienicy Hipolitów w środę bezpłatnie wejdziemy tylko na wystawę stałą (dom mieszczański). Szkoda, bo tamtejsze wystawy czasowe są zawsze bardzo ciekawe (dlatego warto odżałować te kilka złotych na bilet; sprawdź wystawę czasową). I ciekawostka. W obu oddziałach mieszkają koty.

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to we wtorki i środy w galerii obowiązuje „happy hour”. Od godziny 10 do 11 bilet kosztuje złotówkę. Sprawdź aktualną wystawę.

To też Kamienica Hipolitów (czyli środa)


CZYTAJ RÓWNIEŻKryminalny Kraków | Po Krakowie tropem eleganckiego mordercy


Sobota

W czwartek i piątek oszczędny kulturożerca siedzi w domu. Darmowych wstępów do muzeów brak. Dopiero w sobotę jest sens ruszyć tyłek.

W soboty bezpłatnie można zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W środku czekają zabytkowe uniwersyteckie wnętrza, skarbiec Mikołaja Kopernika (jakby nie patrzeć absolwenta uczelni) oraz ten uniwersytecki, a w nim medal noblowski Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy i olimpijskie złoto Roberta Korzeniowskiego. Ostatnie wejście o 13:30. Tego dnia nie ma rezerwacji.  Strona www.

W sobotę za darmo zwiedzamy też Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

W Muzeum Narodowym w niedzielę za darmo można zwiedzać tylko wystawy stałe. Na zdjęciu wystawa czasowa #dziedzictwo

Niedziela

Proszę szykować wygodne buty. W niedzielę przed Szanownym Państwem kilometry darmowego zwiedzania!

Na początek dobra i zła wiadomość. Zacznę od dobrej. W niedzielę bezpłatnie wchodzimy do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Zła wiadomość jest taka, że tylko na wystawy stałe. Ale to i tak daje dużo zwiedzania. Bardzo dużo darmowego zwiedzania.

Dla porządku przypomnę, że mowa o Gmachu Głównym, oddziale w Sukiennicach, Muzeum Czapskich i Pawilonie Czapskich, Domu Matejki, Kamienicy Szołayskich, Muzeum Czartoryskich, Domu Mehoffera, Pałacu Ciołka, Europeum i Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem na dokładkę. Wszystkie w niedziele czynne do godziny 16. A! Dama z łasiczką aka Dama z gronostajem w Gmachu Głównym nie jest wystawą stałą. Więc sorry, ale za oglądanie Leonarda tak czy siak trzeba płacić.

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego wchodzą bezpłatnie, a uczniowie i studenci tylko za złotówkę. Lekka zazdrość, bo dorośli mogą sobie zafundować co najwyżej karnet za 35 zeta i to tylko na wystawy stałe i tylko te w Gmachu Głównym. Strona www muzeum.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Zapaski, chusty i serdaki w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli (ten “etnolookbook” za darmo zwiedzamy w niedzielę)

Co jeszcze w niedziele? Stała wystawa w Muzeum Etnograficznym. To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej na ostatnim piętrze. Do tego zwykle w niedzielę jest tam naprawdę cicho i spokojnie. Strona www.

Nadal nie wszystko. Na darmowe zwiedzanie zaprasza Muzeum Archeologiczne. W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu (mumie kotów!) czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Muzeum czynne do godziny 16 (lub 15 w czasie wakacji). Strona www.

Trzymając się klucza historycznego wypada wspomnieć i o Muzeum Armii Krajowej. Co w środku? Cytuję fragment ze strony: ideą jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ostatnie wejście w niedzielę o 17. Strona www muzeum.

Na koniec zostawiłam sobie jeszcze jedno muzeum historyczne, ale z zupełnie innej bajki. Mowa o Muzeum Historii Fotografii. W niedziele w głównej siedzibie na Józefitów bezpłatnie można zwiedzać wystawę stałą poświęconą portretowi fotograficznemu. Otwarte do 15.30. Poza tym to ostatni dzwonek, aby zajrzeć do Muzeum Historii Fotografii przed wielką przebudową. W obecnym kształcie czynne tylko do końca 2017.

To gdzie Szanowni Państwo wybiorą się w pierwszej kolejności?

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Ciekawy wpis? Puść go dalej! Śmiało 🙂
Nie chcesz przegapić kolejnych?
Dodaj mnie do Feedly albo dołącz do mnie na Instagramie lub Facebooku!
A najlepiej zostaw e-mail poniżej. Sprawdź swoją skrzynkę, potwierdź subskrypcję, a powiadomienia o nowych wpisach dostaniesz natychmiast po ich publikacji. 

Komentarze