Dni bezpłatnego wstępu do muzeów w Krakowie. Więc jeśli Fabryka Schindlera to w poniedziałek, Muzeum Narodowe we wtorek, a MOCAK w czwartek. A to ledwie początek listy.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: maj 2024]

Poniedziałek

W poniedziałki za darmo zwiedzisz Fabrykę Schindlera (ul. Lipowa 4). Jednak obowiązkowo należy zarezerować  wejściówkę. Oddział tego dnia czynny jest od 10 do 14.

Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym (godz. 11-15) – co prawda do pokonania jest ponad 100 schodów, ale widok na Rynek Główny wart jest wysiłku. Uwaga! Oddział nieczynny zimą.

Stara Synagoga na ul. Szerokiej. Czynna w godz. 10-14.

Oddział Muzeum Archeologicznego Nowa Huta – Branice (ul. Sasanek 3; godz. 10-14), w którym zobaczycie artefakty z wykopalisk prowadzonych podczas budowy kombinatu metalurgicznego.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00 strona www

W poniedziałki darmowe wejście obowiązuje na różne wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu (patrz miesiące):

  • Wawel Zaginiony (styczeń-grudzień)
  • Namioty tureckie (styczeń-marzec)
  • Zbrojownia (styczeń-czerwiec)
  • Prywatne Apartamenty Królewskie (kwiecień–czerwiec)
  • Wawel Podziemny. Lapidarium (lipiec–wrzesień)
  • Wawel Odzyskany (lipiec–grudzień)
  • Skarbiec Koronny (październik–grudzień)

UWAGA! Obowiązują wejściówki, od odbioru w kasie.

Wtorek

Najgorętszy dzień w terminarzu muzealnego ciułacza.

We wtorek bezpłatnie wejdziesz na wystawy stałe wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie:

  • Gmach Główny (al. 3 Maja 1)
  • Sukiennice (Rynek Główny 3)
  • Muzeum Wyspiańskiego (Pl. Sikorskiego 6)
  • Muzeum Czapskich (ul. Piłsudskiego 12)
  • Pawilon Czapskich (ul. Piłsudskiego 12)
  • Dom Jan Matejki (ul. Floriańska 41)
  • Muzeum Książąt Czartoryskich – to tu zobaczysz „Damę z gronostajem” (ul. Pijarska 15) UWAGA! obowiązuję wejściówki (rekomenduję wcześniejszą rezerwację rezerwacja@mnk.pl)
  • Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15)
  • Dom Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26)
  • Pałac Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17)
  • oraz Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem
Wskazówka: Bilet wstępu na dowolną wystawę czasową w Gmachu Głównym upoważnia do bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w Muzeum Narodowego w Krakowie (poza Sukiennicami i Muzeum Książąt Czartoryskich). Obowiązuje do końca trwania wystawy czasowej.

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego w Krakowie wchodzą bezpłatnie, a bilet dla młodzieży do 26 roku życia kosztuje złotówkę. Strona www muzeum.

Oddział Muzeum Krakowa Rynek Podziemny (wejście pod Sukiennicami). Obowiązkowa rezerwacja wejściówek z wyprzedzeniem (online). We wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 14.

Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35) i nowa wystawa stała Kraków od początku, bez końca. Godz. 10:00 – 18:00.

Oddział Muzeum Krakowa Rydlówka (ul. Tetmajera 28; godz. 10-17) – dworek znany przede wszystkim jako miejsce akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przy okazji warto przespacerować się po Bronowicach.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26; godz. 10-18). Aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Muzeum Fotografii: Bezpłatnie zwiedzisz wystawy stałej MuFo Rakowicka (ul. Rakowicka 22A;  godz. 11-19).

Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Pawła II 39; godz: 9-17) na Czyżynach. Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawie stałej.

Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. św. Wawrzyńca 15; godz. 10-18) z nową odsłoną wystawy stałej w zabytkowej zajezdni tramwajowej na Kazimierzu.

Muzeum Etnograficzne na Kazimierzu (plac Wolnica 1; godz. 10-19). To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej.

Międzynarodowe Centrum Kultury (Rynek Główny 25; godz. 11-19) nie ma dnia darmowego wstępu, ale we wtorki wstęp na wystawę kosztuje 5 zł. Sprawdź aktualną wystawę.

Muzeum Archeologiczne (ul. Senacka 3; godz. 9-17). W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski.

Wystawa sezonowa Dzieje Rynku krakowskiego w kościele św. Wojciecha na Rynku Główny (godz. 10-16; od maja do października).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00. strona www

Oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956; ul. Pomorska 2; godz. 10-17).

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa na os. Centrum E 1 (godz. 10-17).  Do zobaczenia są wystawy czasowe oraz ekspozycja w podziemiach pod wszystko mówiącym tytułem – Atomowa Groza.

Oddział Muzeum Krakowa Podziemna Nowa Huta (filia Muzeum Nowej Huty na os. Szkolnym 37; godz. 10-17). Tutaj moi drodzy zwiedza się schron, a dokładnie schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3.

Oddział Muzeum Krakowa Apteka pod Orłem (plac Bohaterów Getta 18; godz. 10-17). Wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza.

Oddział Muzeum Krakowa Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51; godz. 10-17) w dawnym zajeździe pod św. Benedyktem.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie
Kamienica Hipolitów

Środa

Oddział Muzeum Krakowa Kamienica Hipolitów (plac Mariacki 3; godz. 10-17) – wstęp bezpłatny na wystawę stałą. Zobaczysz tu mieszczańskie wnętrza, w których żyli krakowianie na przestrzeni stuleci (remont).

Muzeum UJ w Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15) – zwiedzanie bezpłatne w środy w godz. 13-16.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8–15.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka – w środy bezpłatnie zwiedzicie wystawy stałe w dwóch oddziałach: głównej siedzibie przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 oraz w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Sienna 7/5.

To też Kamienica Hipolitów

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4; godz. 11–19) w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej. Na pozostałe wystawy w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy.

Muzeum Dominikanów (ul. Stolarska 12; godz. 10-16) – UWAGA! Wstęp do Muzeum wymaga rezerwacji bezpłatnego biletu na konkretny dzień i godzinę (w sklepie w krużgankach klasztoru dominikanów lub online).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8–15.

Piątek

Muzeum Dominikanów (ul. Stolarska 12; godz. 10-18) – nowość! UWAGA! Wstęp do Muzeum wymaga rezerwacji bezpłatnego biletu na konkretny dzień i godzinę (w sklepie w krużgankach klasztoru dominikanów lub online).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (ul. Basztowa 20). Zwiedzanie bezpłatne z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 8–15.

Sobota

W sobotę za darmo zwiedzisz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

Muzeum Dominikanów (ul. Stolarska 12; godz. 10-16) – UWAGA! Wstęp do Muzeum wymaga rezerwacji bezpłatnego biletu na konkretny dzień i godzinę (w sklepie w krużgankach klasztoru dominikanów lub online).

W ostatnią sobotę miesiąca obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą Budowa Geologiczna Obszaru Krakowskiego w Muzeum Geologiczne ING PAN (ul. Senacka 3; godz. 10-14).

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Niedziela

W niedzielę za darmo zwiedzicie w Krakowie następujące Muzea:

Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12; godz. 10-17).

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (ul. Forteczna 28; godz. 10-18) – oddział Muzeum Krakowa. W niedzielę bezpłatny wstęp na wystawy stałe „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” oraz „Harcerskie Ścieżki”.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Przydało się? Udostępnij znajomym! 

Postaw mi wirtualną kawę. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
Zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.


Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.