Do muzeum? W Krakowie? Za darmo? Oczywiście! Ale tylko raz w tygodniu. Więc jeśli Fabryka Schindlera to tylko w poniedziałek, Manggha we wtorek, MOCAK w czwartek, a w Muzeum Narodowym meldujemy się w niedzielę. A to ledwie początek listy.

Nie odkryję Ameryki pisząc, że każde muzeum w Krakowie można zwiedzić nie wydając ani grosza. Trzeba tylko wiedzieć kiedy zameldować się u jego bram (i czasem też – niestety – być freelancerem, bezrobotnym albo emerytem z nadmiarem wolnego czasu). A gdzie i kiedy pojawić się, aby wstęp było za darmo dowiedzą się Szanowni Państwo z poniższej ściągi.

Więc odpalamy wrotki i do dzieła!

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6 nieoczywistych atrakcji Krakowa, o których nie mieliście pojęcia

[OSTATNIA AKTUALIZACJA: marzec 2019]

Poniedziałek

Od razu zaczynamy od wysokiego C, bo tylko w poniedziałki za darmo da się zwiedzić Fabrykę Schindlera. A warto pofatygować się tego dnia na ulicę Lipową 4, bo bilety do Fabryki Emalii do tanich nie należą: odpowiednio 24 i 18 złotych.

Ale to że w poniedziałek wstęp jest bezpłatny, bynajmniej nie oznacza, że do Fabryki Schindlera Szanowni Państwo wejdą od tak, z ulicy. Wejściówkę trzeba uprzednio zarezerwować (online) na konkretną godzinę. I to ze sporym wyprzedzeniem, bo bezpłatne bilety rozchodzą się błyskawicznie. Niestety w poniedziałki muzeum czynne jest naprawdę krótko. Tylko od 10 do 14.

➙ CZYTAJ RÓWNIE: Pracowni i Muzeum Witrażu – prawdopodobnie najlepsze żywe muzeum w Polsce!

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Fabrykę Schindlera zwiedzamy za darmo w poniedziałek. Zdjęcie historyczne z czasów gdy fabryka jeszcze nie była muzeum,

Również w poniedziałek, choćby i za jednym zamachem jeśli starczy sił po wizycie w Fabryce Schindlera, można za free zwiedzić kolejny odział Muzeum Historycznego – położoną nieopodal Aptekę pod Orłem. W środku wystawa upamiętniająca Holokaust krakowskich Żydów oraz aptekarza z getta Tadeusza Pankiewicza. Tym razem nie ma obowiązku rezerwacji wejściówek. Również czynne tylko 14.

Kropkę nad i darmowego poniedziałku (i tematu krakowskich Żydów przy okazji) postawi wizyta w Starej Synagodze na Kazimierzu. To także oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i podobnie jak w Aptece po Orłem i tu w poniedziałki nie wymagane są rezerwacje, a synagogę można zwiedzać do 14.

PS Od marca do grudnia możecie też w poniedziałki bezpłatnie wejść na Wieżę Ratuszową (Rynek Główny 1). W inne dni bilety kosztują 9 i 7 złotych. Uwaga! Wieża jest nieprzystosowana do potrzeb osób z problemami ruchowymi. I wózków. Schody (a trochę ich pokonać trzeba) są strome w cholerę, ale widok na rynek, Wawel i przyległości wart zachodu.

Taki widok z Wieży Ratuszowej. Niezły, prawda?

Wtorek

Poniedziałek to ledwie przygrywka. Najgorętszym dniem w terminarzu muzealnego ciułacza jest wtorek (i niedziela, ale o tym później). Dla każdego coś miłego.

Sztuki piękne

Bunkier Sztuki to kolejna obowiązkowa miejscówka na mapie miłośników sztuki współczesnej. W galerii na wystawach czasowych prezentowane są najnowsze zjawiska w malarstwie, sztuce video i interaktywnej oraz performansie. Do tego księgarnia Korporacj ha!art i (nie bójmy się tego słowa) kultowa kawiarnia Bunkier Café (która, o zgrozo, ma zniknąć pod ziemią po remoncie Bunkra. Nieee). A! Dzieci do lat 7 wchodzą za free przez cały tydzień. Dorośli tylko we wtorki. Strona www.

Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora to muzeum, galeria, archiwum i ośrodek badań w jednym. Na wystawie stałej można zobaczyć m.in. rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka też ma księgarnię i kawiarnię. I tak samo jak MOCAK we wtorki zaprasza do 19. A pracownię Kantora na Siennej 7/5 można odwiedzać za darmo przez cały tydzień. Strona www.

Wreszcie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, do którego wpadam tylko we wtorki. W pozostałe dni za bilet krzyczą 20 i 15 złotych. Sporo jak za drzeworyty za szybką, które zwykle w Manggha się ogląda. Ale żarty w bok, aktualne wystawy w Manggha można sprawdzić tutaj a w pełnym zanurzeniu w japońskie klimaty na pewno pomoże wizyta w bistro i muzealnym sklepiku.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie za free? A to w niedzielę

Historia

A jeśli historia to drugi sztandarowy po Schindlerze odział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Rynek Podziemny. Nudnawy, ale to moje zdanie. Tu znów powtarza się sytuacja z Fabryki Schindlera. Wstęp bezpłatny, ale bez rezerwacji wejściówki się nie obejdzie (online). A we wtorki podziemia czynne tylko od 10 do 16.

Również we wtorek bezpłatnie można zwiedzić wystawę stałą kolejnego oddziału Muzeum Miasta Krakowa – Muzeum Podgórza. Dowiedz się więcej o oddziale.

Darmowy wstęp we wtorki obowiązuje też w Rydlówce (ul. Tetmajera 28). Zabytkowy dworek znany jest przede wszystkim jako miejsce wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny (tak, z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego).

I dalej Celestat (Wystawa stała Krakowskie Bractwo Kurkowe i obronność miejska), Pałac Krzysztofory (wystawa stała Cyberteka przedstawiająca rozwój przestrzenny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915) oraz oddział Ulica Pomorska (wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956).

Również we wtorki darmowe wejście do Muzeum PRL-u na os. Centrum E. A tam m.in. schrony atomowe. Tę część ekspozycji nie bez kozery zatytułowano Atomowa groza – zaiste jest creepy. Ostatnie wejście o 16.30. Strona www.

Technika

We wtorki bezpłatnie otwiera swoje podwoje Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach (strona), Muzeum Historii Fotografii na Woli Justowskiej (strona) oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu (strona). Darmowy wstęp obowiązuje tylko na wystawach stałych.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Kamienica Hipolitów. Chcesz tu zajrzeć za darmo? Przyjdź w środę.

Środa

Łapiemy oddech. W środę znów biegniemy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Za friko wejdziemy do oddziału Dzieje Nowej Huty na osiedlu Słonecznym. To najmniejszy oddział Muzeum Historycznego i pewnie jedno z najmniejszych muzeów w Polsce – ma powierzchnię niewiele większą od kawalerki. Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę oddziału.

W oddziale Dom Zwierzyniecki w środę zobaczymy i wystawę stałą (odtwarzającą wygląd podkrakowskiego mieszkania z początku XX wieku) oraz wystawy czasowe  (sprawdź aktualną). Z kolei w Kamienicy Hipolitów w środę bezpłatnie wejdziemy tylko na wystawę stałą (dom mieszczański). Szkoda, bo tamtejsze wystawy czasowe są zawsze bardzo ciekawe (dlatego warto odżałować te kilka złotych na bilet; sprawdź wystawę czasową). I ciekawostka. W obu oddziałach mieszkają koty.

W Międzynarodowym Centrum Kultury nie ma dnia darmowego wstępu, ale za to we wtorki i środy w galerii obowiązuje „happy hour”. Od godziny 10 do 11 bilet kosztuje złotówkę. Sprawdź aktualną wystawę.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻKryminalny Kraków | Po Krakowie tropem eleganckiego mordercy

To też Kamienica Hipolitów (czyli środa)

Czwartek

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na Lipowej 4 w czwartki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych (Kolekcja MOCAK-u, Live Factory 2: Warhol by Lupa, Biblioteka Mieczysława Porębskiego).

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 8 rzeczy, które latem zrobisz za darmo w Krakowie

Sobota

W piątek oszczędny kulturożerca siedzi w domu. Darmowych wstępów do muzeów brak. Dopiero w sobotę jest sens ruszyć tyłek.

W soboty bezpłatnie można zwiedzić Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W środku czekają zabytkowe uniwersyteckie wnętrza, skarbiec Mikołaja Kopernika (jakby nie patrzeć absolwenta uczelni) oraz ten uniwersytecki, a w nim medal noblowski Wisławy Szymborskiej, Oscara Andrzeja Wajdy i olimpijskie złoto Roberta Korzeniowskiego. Ostatnie wejście o 13:30. Tego dnia nie ma rezerwacji.  Strona www.

W sobotę za darmo zwiedzamy też Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Muzeum, ale nie kopalnię soli – co warto podkreślić. Strona muzeum.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdź co warto zwiedzić w okolicach Krakowa (pomysły na jednodniowe wycieczki)

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

W Muzeum Narodowym w niedzielę za darmo można zwiedzać tylko wystawy stałe. Na zdjęciu wystawa czasowa #dziedzictwo

Niedziela

Proszę szykować wygodne buty. W niedzielę przed Szanownym Państwem kilometry darmowego zwiedzania!

Na początek dobra i zła wiadomość. Zacznę od dobrej. W niedzielę bezpłatnie wchodzimy do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Zła wiadomość jest taka, że tylko na wystawy stałe. Ale to i tak daje dużo zwiedzania. Bardzo dużo darmowego zwiedzania.

Dla porządku przypomnę, że mowa o Gmachu Głównym, oddziale w Sukiennicach, Muzeum Czapskich i Pawilonie Czapskich, Domu Matejki, Kamienicy Szołayskich, Muzeum Czartoryskich, Domu Mehoffera, Pałacu Ciołka, Europeum i Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem na dokładkę. Wszystkie w niedziele czynne do godziny 16. A! Dama z łasiczką aka Dama z gronostajem w Gmachu Głównym nie jest wystawą stałą. Więc sorry, ale za oglądanie Leonarda tak czy siak trzeba płacić.

Dodam jeszcze, że dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego wchodzą bezpłatnie, a uczniowie i studenci tylko za złotówkę. Lekka zazdrość, bo dorośli mogą sobie zafundować co najwyżej karnet za 35 zeta i to tylko na wystawy stałe i tylko te w Gmachu Głównym. Strona www muzeum.

Muzea kraków za darmo bezpłatne zwiedzanie

Zapaski, chusty i serdaki w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli (ten “etnolookbook” za darmo zwiedzamy w niedzielę)

Co jeszcze w niedziele? Stała wystawa w Muzeum Etnograficznym. To jedno z moich ulubionych krakowskich muzeów. Galeria strojów ludowych na pierwszym piętrze to gotowy lookbook. Piękna i poruszająca jest też prezentacja sztuki naiwnej na ostatnim piętrze. Do tego zwykle w niedzielę jest tam naprawdę cicho i spokojnie. Strona www.

Nadal nie wszystko. Na darmowe zwiedzanie zaprasza Muzeum Archeologiczne. W gmachu dawnego więzienia św. Michała czeka m.in. wystawa Bogowie Starożytnego Egiptu (mumie kotów!) czy Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski. Muzeum czynne do godziny 16 (lub 15 w czasie wakacji). Strona www.

Trzymając się klucza historycznego wypada wspomnieć i o Muzeum Armii Krajowej. Co w środku? Cytuję fragment ze strony: ideą jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ostatnie wejście w niedzielę o 17. Strona www muzeum.

Znasz inne krakowskie muzeum, w którym jest wstęp za darmo? Pisz.


Ciekawy wpis? Puść go dalej! 
Chcesz więcej? Zajrzyj do spisu treści bloga.
Nie chcesz przegapić kolejnych tekstów? Słusznie!
Dodaj mnie do Feedly albo polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się na newsletter. Zero spamu, tylko powiadomienia o nowych artykułach! 

A teraz sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!

Komentarze