Wszystkie darmowe opcje zwiedzania muzeów w Poznaniu zebrane w jednym miejscu, dzień po dniu. Prawdopodobnie najnudniejszy wpis jaki ukazał się na Podróżach po kulturze. Ale za to jaki pożyteczny!

Po więcej Wielkopolski zapraszam TUTAJ.

Ostatnia aktualizacja luty 2022 roku. Jednak nim ruszysz  z nadzieją na darmowe zwiedzanie, najpierw sprawdź u źródła czy w międzyczasie coś się nie zmieniło.

Na dniach wybieram się do Poznania na museuming (czytaj: dwa dni zwiedzania muzeów), z którego pewnie wykroję jakieś podsumowanie the best of (chcą?). Ale – jak przystało na prymuskę z turystyki, która nie lubi wydawać kasy na próżno – najpierw przeprowadziłam pogłębione śledztwo jak przedstawiają się możliwości darmowego zwiedzania muzeów w Poznaniu.

Poznań nie rozpieszcza specjalnie darmowym zwiedzaniem. Przyznaję, że w tym względzie zepsuł mnie Kraków, w którym za darmoszkę można zwiedzać właściwie przez cały tydzień (tutaj możecie sprawdzić jakie muzea którego dnia).

Jest jeden kluczowe dzień, w który za darmo zwiedza się muzea w Poznaniu: wtorek. Plus kilka wyjątków, czyli muzeów z wstępem generalnie za free.

Oczywiście są też muzea, które za wstęp każą płacić zawsze, ale na przykład Brama Poznania ICHOT codziennie na godzinę przed zamknięciem oferuje bilety „happy hours” w cenie -50%. Dla porządku dodam, że ICHOT można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a po więcej szczegółów zajrzyjcie na stronę.

Darmowe muzea w poniedziałek

Muzeum Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Bukowska 70
Muzeum mieści się w budynkach kampusu uniwersyteckiego przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej. Do zobaczenia są dwie wystawy:
Ekspozycje w Collegium Stomatologicum na poziomie 1 (obok mostka) oraz w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym na poziomie 1 obok sal A i B
Wstęp możliwy w godzinach otwarcia budynków.
strona www

Bezpłatny wstęp we wtorek

We wtorek można za darmo zwiedzić wszystkie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, czyli:

  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Stary Rynek 3)
  • Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (ul. Św. Marcin 80/82 – tak to adres zamku cesarskiego w Poznaniu! Ponownie otwarte od marca 2020)
  • Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII (al. Polska)
  • Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela (al. Armii Poznań)
  • Muzeum Armii Poznań w Parku Cytadela – Mała Śluza (al. Armii Poznań)

We wtorki od marca do października czynne są w godz. 10:00 – 17:00 (a w pozostałe miesiące do 16:00; szczegóły na stronie muzeum).

We wtorki obowiązuje wstęp wolny na wystawy w oddziałach Muzeum Nardowego:

Muzeum Narodowe w Poznaniu na alei Marcinkowskiego 9. Co ciekawego zobaczycie w środku pisałam w artykule o kulturalnym zwiedzaniu Poznania. W skrócie dużo, dużo sztuki w tym „Plaża w Pourville” – jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta, „Śpiący Staś” Wyspiańskiego i zaskakujące ilości prac Jacka Malczewskiego. Bardzo polecam! (nawet pomimo tego, że miałam tam niemiłą przygodę z obsługą broniącą dostępu do wystaw)

Muzeum Etnograficzne przybliżające kulturę ludową Wielkopolski i bardziej egzotycznych stron świata. Ciekawostką jest siedziba muzeum, która niegdyś mieściła lożę masońską. Znajdziecie ją pod adresem Grobla 25.

Muzeum Sztuki Użytkowej. Ciekawostką jest, że Muzeum mieści się w odbudowanym Zamku Przemysła oraz że oferuję dodatkową atrakcję: widoki na Poznań z 43 metrowej wieży zamkowej. Adres: Góra Przemysła 1. Strona www

Muzeum Instrumentów Muzycznych (oddział Muzeum Narodowego) – szesnaście galerii prezentujących instrumenty muzyczne od późnego średniowiecza do dziewiętnastego wieku plus trochę egzotyki w postaci instrumentów z Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Afryki. Adres: Stary Rynek 45. Strona www.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe na Starym Rynku 9. strona www.

Prócz tego we wtorki bezpłatnie zwiedzisz także:

Muzeum Broni Pancernej, które choć jest w Poznaniu, to tak naprawdę jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Czołgi i nie tylko można oglądać od 10 do 16. Adres: 3 Pułku Lotniczego 4. Strona www

Muzeum Farmacji prowadzone przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Muzeum czynne jest w godz. 9:00-15:00, a chęć zwiedzania należy zgłosić telefonicznie u kustosza (tel. 798-195-988). Adres: al. Marcinkowskiego 11. Strona www

Prócz tego we wtorki za darmo zwiedzicie także Muzeum Uniwersytetu Medycznego (szczegóły zwiedzania pod poniedziałkiem).

Darmowe muzea w środę, czwartek i piątek

Ponownie Muzeum Uniwersytetu Medycznego – zasady zwiedzania identyczne jak w poniedziałek.

Pracownia-Muzeum Józefa I. Kraszewskiego, która jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich
ul. Wroniecka 14
czynne w godzinach 10:00-15:30 w czwartki i piątki (w środy nieczynne!)
strona www

Muzeum Farmacji z kolei można zwiedzać na takich samych zasadach jak we wtorki także w środy i piątki (nie zapomnijcie o telefonie do kustosza!). W czwartki Muzeum Farmacji jest nieczynne!

W obliczu tej mizerii proponuję zrobić sobie małą wycieczkę do Wolsztyna, tam też są muzea (do których bilety wstępu są skandalicznie tanie), jest skansen oraz – najważniejsze – parowozownia. Jak dobrze pokombinujecie, to może uda się nawet dojechać do Wolsztyna parowozem. Poważnie! Po szczegóły i więcej argumentów za zapraszam tutaj.

Muzea w Poznaniu z bezpłatnym wstępem w sobotę

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Gdyby ktoś był ciekaw, co Sienkiewicza łączyło z Poznaniem odpowiedź brzmi, że nic. Natomiast z Wielkopolską związany był Ignacy Moś – wielki wielbiciel twórczości noblisty i kolekcjoner sienkiewiczianów, który swoje zbiory przekazał Bibliotece Raczyńskich. Muzeum w soboty czynne jest od godziny 9 do 16. Znajdziecie je w kamienicy na Starym Rynku 84, a tutaj więcej informacji.

Wreszcie Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – oddział w Pałacu Górków zwiedzicie bezpłatnie w soboty. Muzeum chwali się, że jako jedyne w Polsce ma w zbiorach obelisk ze starożytnego Egiptu. Adres ul. Wodna 27. Przed wizytą lepiej upewnić się co do tego na stronie muzeum.

Darmowe zwiedzanie w niedzielę

Jedyne muzeum w Poznaniu, do którego wstęp w niedziele jest bezpłatny to Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – oddział Muzeum Archeologicznego. Zobaczycie tu doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku. Więcej szczegółów oferuje strona www. Adres: ul. Ks. I. Posadzego 3. W niedzielę rezerwat czynny jest w godzinach 10:00 – 15:00.

Kochasz muzea tak jak ja? W takim razie KONIECZNIE zajrzyj tutaj.


Przydało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.


Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!