W jakiej dzielnicy Norymbergi najlepiej szukać noclegu. Jak i za ile dojechać z lotniska Airport Nuremberg? Lokalne przysmaki, których trzeba popróbować? Oraz dlaczego jazda metrem po Norymberdze to (nietypowa ale jednak) atrakcja.

W poprzedniej części norymberskich zapisków rozpisałam się nieprzyzwoicie opowiadając tylko o tym, co w Norymberdze warto zwiedzić. Lub po prostu zobaczyć. Nie było więc innej rady jak część praktyczną wydelegować do osobnego wpisu. Dlatego dziś samo turystyczne mięcho: spanie, jedzenie i transport.


Europa na weekend – sprawdź inne pomysły na city break w Europie


Jedzenie w Norymberdze | kiełbasę zagryź piernikiem i popraw preclem

Kuchnia norymberska słynie z dwóch przysmaków: malutkich kiełbasek Nürnberger Bratwurst oraz pierników na spodzie z opłatka, czyli Nürnberger Lebkuchen.

Chrupiące, korzenne pierniki norymberskie bez problemu można kupić w Polsce w okolicach Bożego Narodzenia. W Norymberdze rzecz jasna dostępne są przez cały rok, ale raczej w kramach i sklepikach (np. w Handwerkerhof i na targu spożywczym na Hauptmarkt) niż w kawiarniach jako dodatek do kawy.

kawiarnia w Norymbergi

(i tylko z lekkim zdziwieniem odnotowuję, że piernikowy biznes w Norymberdze nie jest tu aż tak rozkręcony jak w Akwizgranie. O Printen, które w Akwizgranie tak hołubią, że wystawiono im pomnik czytaj tutaj)

Jedyna wymówka, aby w Norymberdze nie spróbować kiełbasek norymberskich, to dieta wege.

Grillowana na bukowym drewnie Nürnberger Rostbratwurst to kulinarny hit od czasów średniowiecza, dziś dodatkowo chroniony lokalnym certyfikatem UE.

Norymbergi

Rostbratwürste mit Beilage (tu sałatka ziemniaczana)

Małe białe kiełbaski można spróbować w wersji take away jako ‘Drei im Weckla’ (3 grillowane kiełbaski wsadzone w bułę za 2,5-3€) lub w wersji full ‘Rostbratwürste mit Beilage’ z dodatkami do wyboru: sałatką ziemniaczaną, kiszoną kapustą lub pieczywem (cena w zależności od ilości kiełbasek od 7,5€).

Dla odważnych jest jeszcze wersja Saure Zipfel, czyli kiełbaski duszone w zalewie octowej (od 7,5€). A z niekiełbasianych dań mięsnych golonka (Knöchle).

Alternatywną szybką (i niedrogą) przekąską są precle, czyli Brezen. Te w występują w wersji saute (z solą, sezamem itp.) oraz z dodatkami. W najprostszym wariancie będzie to po prostu precel z masłem (Butter Breze za 1,4€ w budce z preclami), w wersji full – wypasiona kanapka z licznymi dodatkami (cena od 2,2€). A do kawy precle ze słodką posypką albo rodzynkami. Mniam!

Kaspar Hauser Norymberga

fontanna Dudelsackpfeifer

Noclegi w Norymberdze

W hotelach i hostelach w Norymberdze można przebierać. Polecam zwłaszcza okolice dzielnicy Gostenhofer tuż za murami miasta (węzłowa stacja metra Plärrer U1, U2 i U3), bo ma fajny niezobowiązujący klimat, multum sklepików i niedrogich knajpek (głównie z tureckim żarciem w okilicach Gostenhofer Hauptrstrasse) i jednocześnie jest bardzo blisko największych atrakcji Norymbergii. No i noclegi są tańsze niż w obrębie murów miejskich.

Hotele w Gostenhofer to m.in. Park Inn Nürnberg, tańsze ibis Nürnberg City am Plärrer i Motel One Nürnberg-Plärrer albo budżetowe Bedroom. Więcej noclegów w Norymberdze tutaj.
Nie masz konta w booking? Załóż i odbierz 50 złotych extra na pierwszy wyjazd.

Najbardziej pocztówkowe ujęcie Norymbergi z fortyfikacji przy Tiergärtnerplatz

Dojazd z lotniska do Norymbergi i transport po mieście

Do Norymbergi można dojechać samochodem, można pociągiem (Dworzec kolejowy Nürnberg Hauptbahnhof robi wrażenie!), ale najwygodniej samolotem. Bezpośrednie loty do Norymbergi złapiecie w Krakowie i Warszawie.

Przylecieć będzie tym milej, że port lotniczy Norymberga im. Albrechta Dürera to dobrze zorganizowane, czyste i wygodne lotnisko. Znakomicie skomunikowane z resztą miasta. Do centrum dojeżdża się w niecały kwadrans metrem.

U-Bahn linia U2 kursuje co ok. 10-15 minut (wejście do metra przy przylotach). Pojedynczy bilet kosztuje 3,1 euro (lub 1,6€ dla dzieci 6-14 lat) i ważny jest 90 minut od chwili zakupu w automacie przy wejściu. Można się przesiadać, ale jazda w obie strony nie jest dozwolona. Tutaj przegląd dostępnych biletów (m.in. dzienne, weekendowe, rodzinne).

Wit Stwosz w Norymberdze

Archanioł Rafał z Tobiaszem Wita Stwosza (do zobaczenia w Germanisches Nationalmuseum)

(i nadal nie wiem czy bilet z automatu trzeba jeszcze dodatkowo kasować? Pytałam trzy różne osoby i każda dała mi inną odpowiedź: tak, nie, nie wiem; ja na wszelki wypadek kasowałam).

Prócz metra w Norymberdze do wyboru są także autobusy i tramwaje, a linia autobusowa nr 36 (z Plärrer na obrzeżach starego miasta do Doku-Zentrum, czyli dawnego terenu zjazdów NSDAP, o którym więcej pisałam tutaj) to linia o walorach turystyczno-krajoznawczych. Z jej małą pomocą można dotrzeć do wszystkich punktów must see Norymbergi. Szczegóły.

Polecam pobrać darmową aplikację mobilną operatora transportu miejskiego VAG z wyszukiwarką połączeń i rozkładem jazdy.

A tfu przez lewe ramię

Fun facts: W Norymberdze dwie z trzech linii metra są… automatyczne. Ergo nie ma prowadzącego pociąg. Ergo pociągi jeżdżą same. I nie ma zmiłuj. Jak drzwi się zamykają to się zamykają i koniec. Walka z nimi jest bezsensowna i z góry skazana na niepowodzenie. Widziałam.

Ale poza tym w większości składów można przekonać się jak to jest być motorniczym (maszynistą?) i stanąć w miejscu, gdzie normalnie jest kokpit. Co poniekąd można uznać za atrakcję turystyczną. Kładąc nacisk na można. Bo widoki są żadne. Ot czarna dziura, stacja, czarna dziura i następna stacja. I tak w kółko.

Ergo praca w metrze to jeden z najbardziej depresyjnych (i monotonnych) zawodów.

Drewniany most kata (Henkersteg), kwatera średniowiecznego kata (Henkerhaus) i dawny skład wina (Weinstadel)


Ciekawy wpis? Puść go dalej! Śmiało 🙂
Nie chcesz przegapić kolejnych?
Dodaj mnie do Feedly albo dołącz do mnie na Instagramie lub Facebooku!
A najlepiej zostaw e-mail poniżej

Sprawdź swoją skrzynkę, potwierdź subskrypcję, a powiadomienia o nowych wpisach dostaniesz natychmiast po ich publikacji.

Komentarze