Pracownie artystyczne krakowskich artystów – przewodnik niekompletny i zupełnie niepraktyczny. Ale za to pełen zdjęć. Zobacz gdzie w Krakowie robi się sztukę!

Niekompletny

bo pracowni artystycznych w Krakowie jest więcej niż zdawać by się mogło. W dodatku często w lokalizacjach poza wszelkimi podejrzeniami. Artyści okupują poddasza kamienic i bloków z wielkiej płyty. Dają też drugie życie nieczynnym fabrykom.

Niepraktyczny

bo pracownie artystyczne to efemeryczna sprawa. Raz są, a zaraz ich nie ma, bo miasto lokal wymówiło, albo co gorsza miejscówkę wyburzono (panie, świeć nad duszą nieodżałowanego Telpodu na Zabłociu). Dwa, że lokalizacje to też wiedza tajemna. No i wreszcie co jak co, ale do zwiedzania to one nie służą. Wyłączając kilka okazji.

Jedną z nich jest Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie, który z grubsza działa jak „Sezamie, otwórz się!”. Rokrocznie w dwa majowe weekendy otwiera drzwi krakowskich domów i pracowni. I choć teoretycznie najważniejsze są wnętrza, to w praktyce na Festiwalu Otwarte Mieszkania najpiękniejsze są spotkania z ludźmi – gospodarzami, którzy prócz domów i pracowni otwierają też serca. Co jest szalenie miłe i jeszcze bardziej inspirujące.

Jeden weekend (plus jakieś 80 kilometrów na rowerze, bo – Mili Państwo proszę zapamiętać me słowa – rower to najlepszy środek transportu na Festiwalu Otwarte Mieszkania, przynajmniej w Krakowie!) wystarczył, bym odwiedziła sześć pracowni artystycznych. Każda inna. Każda wspaniała. I teraz Wy zwiedzicie je ze mną!

W TYM WPISIE ODWIEDZISZ PRACOWNIE ARTYSTYCZNE:

  • Joanny Loli Styrylskiej w Nowej Hucie
  • Anny Karpowicz-Westner i Katarzyny Karpowicz na Starym Mieście
  • Adama Marczukiewicza w Zofia Weiss Gallery
  • Michała Sroki i Kamila Kuzko na Kazimierzu
  • Mieszkanie Alicji Rokickiej AKA Wega Nerd na Kazimierzu
  • Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka na Zabłociu

Pracownia artystyczna Joanny Loli Styrylskiej w Nowej Hucie

Już widzę te zdziwione miny. To w Nowej Hucie nie tylko hartuje się stal?

Joanna Lola Styrylska jest malarką, graficzką i ilustratorką. Robi też zabawne kolaże, ostatnio portretuje nowohuckie osobistości. Pracownię na poddaszu bloku z wielkiej płyty na osiedlu Kolorowym wygrała w miejskim konkursie. Takich pracowni – ukrytych często na ostatnich kondygnacjach osiedli Nowej Huty kiedyś było ponad sto. Dziś można policzyć je na palcach.

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Joanny Loli Styrylskiej. Nowa Huta. Pracownie artyczne Krakowa Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Joanny Loli Styrylskiej. Nowa Huta. Pracownie artyczne Krakowa

Pracownia artystyczna Anny Karpowicz-Westner i Katarzyny Karpowicz na Starym Mieście

Znów poddasze, ale tym razem z zupełnie innej bajki. Ukryte przed światem, wścibskimi gośćmi, a nawet sąsiadami pod dachem ponad stuletniej kamienicy na Piasku. Kiedyś to musiał być pokoik służącej. Stąd osobna klatka schodowa – wąska i stroma jak cholera. Na pewno nie łatwo transportuje się nią blejtramy, o dźwiganiu zamalowanych płócien nawet nie chcę myśleć.

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Katarzyny Karpowicz. pracownie artystów w Krakowie Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Katarzyny Karpowicz. pracownie artystów w Krakowie Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Katarzyny Karpowicz. pracownie artystów w Krakowie

Pracownia malarska Adama Marczukiewicza w Zofia Weiss Gallery

Adam Marczukiewicz wita zwiedzających przy sztalugach. Mieć pracownię w galerii wnuczki Wojciecha Weissa na Sławkowskiej to nie lada gratka i wyróżnienie. Bardziej prestiżowo byłoby już chyba tylko na Rynku Głównym.

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Adama Marczukiewicza

A te okna, zobaczcie tylko na nie, przecież to gotowy obraz!

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Adama MarczukiewiczaZofia Weiss Gallery

Pracownia artystyczna Michała Sroki i Kamila Kuzko na Kazimierzu

W kamienicy, która sypie się od samego patrzenia. Ale za to jaki ma klimat! I widok z okna też niczego sobie.

Prace Kamila Kuzko możecie znać z krakowskich i lubelskich murów. Para się on bowiem między innymi malarstwem naściennym, czyli po prostu street artem. Michał Sroka zaś uprawia sztukę a’la zero waste (to moje własne określnie jakby co) przetwarzając w dzieła rozmaite odpady.

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia artystyczna Michała Sroki i Kamila Kuzko Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia artystyczna Michała Sroki i Kamila Kuzko Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia artystyczna Michała Sroki i Kamila Kuzko

Mieszkanie Alicji Rokickiej na Kazimierzu – tu też robi się sztukę!

Weszłam i od progu się zakochałam. Alicja Rokicka (w internetach szerzej znana jako Wegan Nerd) pięknie mieszka i gotuje (wydała już dwie książki kucharskie!). W jej żyłach płynie pizza. Ma zieloną rączkę, a jej cztery kąty to prawdziwa miejska dżungla. Ale jeszcze jakby tego było mało – maluje!

I ma kota! Absolutnie osom!

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Alicja Rokicka Wegan Nerd Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Alicja Rokicka Wegan Nerd Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Alicja Rokicka Wegan Nerd Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Alicja Rokicka Wegan Nerd

Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka na Zabłociu

Pisałam, że do pracowni artystycznych nie-artyści wstępu nie mają i to jest prawda najprawdziwsza, ale nie w przypadku Wiewiórki. Bo w CSW Wiewiórka wszyscy są mile widziani i każdy może poczuć się jak artysta oraz zobaczyć twórców w akcji – co jakby nie patrzeć jest clue odwiedzin w pracowni. I jeszcze wyszyć sobie kostium kąpielowy. A wszystko to w ekologicznie i społecznie słusznej sprawie.

Nie nadążacie? Nie szkodzi, już wyjaśniam.

CSW Wiewiórka to twórczy klaster, który przez plus minus najbliższe dwa lata okupuje przyziemie osiemnastowiecznego Składu Solnego (jest klimat). Rządzi w nim m.in. Cecylia Malik – artystka i miejska aktywistka, która dla Krakowa zrobiła więcej niż niejeden radny. To jej niezrównanej energii zawdzięczamy Zakrzówek otwarty dla mieszkańców. A to zdjęcie Matek Polek na wyrębie obiegło cały świat. Jej najnowsze dziecko to Siostry Rzeki.

I to jest właśnie ten moment, by wejść w buty artysty. Igły i nitki w dłoń!

Siostry Rzeki Cecylia Malik. Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka Siostry Rzeki Cecylia Malik

1047 kostiumów kąpielowych dla 1047 kilometrów Wisły się samo nie wyhaftuje!

W skrócie: Siostry Rzeki to projekt artystyczny w obronie polskich rzek w obecnym kształcie. Jednym ze sposobów jest stworzenie kolekcji strojów kąpielowych! 1047 strojów kąpielowych i kąpielówek dla 1047 km naturalnej Wisły – taki jest cel. Premiera – już niedługo – na 8. Wodnej Masie Krytycznej 23 czerwca 2019.

Adres: ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie

Siostry Rzeki Cecylia Malik

Zajrzyj też do mojej ubiegłorocznej relacji z Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie po więcej pracowni artystycznych: pracownię rzeźby prof. Koniecznego, artystyczny dom Bettiny Bereś i pracownie twórcze w fabryce Telpod-Telos.


Podobało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.


Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!

Festiwal Otwarte Mieszkanie Kraków 2019. Pracownia Katarzyny Karpowicz. pracownie artystów w Krakowie