Ciśnij lato jak cytrynę! Osiem podpowiedzi jak TO robić w Krakowie (prawie) za darmo.

W tym tekście znajdziesz 8 pomysłów na miłe czasu spędzanie w Krakowie (edycja lato 2019):

  • przegląd kin letnich (a doliczyłam się 8 darmowych kin plenerowych w Krakowie!)
  • gimnastyka w parku (joga? Pilates? A może trening obwodowy?)
  • podglądanie samolotów w akcji (dwie sprawdzone miejscówki do planespottingu w Krakowie)
  • spacery literackie po Krakowie
  • pikniki w parkach (z licznymi rodzinnymi atrakcjami)
  • lotna czytelnia, która dowozi książki pod nos
  • wędrówki po okolicach Krakowa z przewodnikiem
  • oraz podpowiadam kiedy iść do krakowskich muzeów, by za wstęp zapłacić okrągłe zero złotych

Wszystkie opisane atrakcje są darmowe. No dobra, jedno kino letnie jest płatne 1 (słownie jeden) złoty.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6 niedocenionych atrakcji Krakowa – czy znasz je wszystkie?

Kino letnie w Krakowie, czyli idź do kina pod chmurką

Obowiązkowy punkt wakacyjnego rozkładu wydarzeń. Przynajmniej w Krakowie. Być może (a będzie to śmiała teza) w ogóle nie warto w ciągu roku chodzić do kina, skoro latem można nadrobić większość filmowych zaległości za darmo lub parę groszy.

W wakacje 2019 kina plenerowe w Krakowie nadają w:

Pawilon kina letniego

Muzeum Narodowe w Krakowie co roku zaprasza na kino letnie. W repertuarze filmy bynajmniej nie muzealne. Tegoroczny repertuar Kina Letniego w Pawilonie Józefa Czapskiego opanowało kino francuskie. Zobaczycie m.in. takie klasyki jak „Towarzysze broni” Jeana Renoira czy „400 batów” François Truffaut, ale i filmy sprzed paru lat.

kiedy: w każdą sobotę od 6 lipca do 28 września 2019.
wstęp bezpłatny
adres: Piłsudskiego 12
Harmonogram projekcji kina letniego Muzeum Narodowego w Krakowie

Kino plenerowe Bulwar[t] Sztuki nad Zalewem Nowohuckim

W kinie letnim nad Zalewem Nowohuckim filmy pod gołym niebem będzie można oglądać aż dwa razy w tygodniu. W czwartki najnowsze kino polskie, a w niedziele kino światowe. Zobaczycie m.in. „Patersona” Jim Jarmusha, „Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa czy „Tully” z Charlize Theron.

kiedy: w czwartki i niedziele od 30 czerwca do 1 września 2019.
wstęp bezpłatny
adres: Zalew Nowohucki
Harmonogram projekcji kina letniego Bulwar[t] Sztuki

Kino pod chmurką

Wieczory komedii w letnim kinie przy nowohuckim Klubie Kuźnia. Repertuar wybrali mieszkańcy, a tego lata zobaczycie jeszcze „Boską Florence”, „Co nas kręci, co nas podnieca” oraz „Mamma Mia!”.

kiedy: w każdą niedzielę do 15 lipca
wstęp bezpłatny
adres: os. Złotego Wieku 14
Harmonogram projekcji kina pod chmurką w Klubie Kuźnia

Kino letnie w MOCAK-u

Przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne kino plenerowe. Repertuar nawiązuje do wystawy Natura w sztuce. Zobaczycie m.in. „Sól ziemi” Wima Wendersa, „Grizzly Man” Wernera Herzoga i „Barany. Islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona.

kiedy: w każdy piątek od 5 lipca do 30 sierpnia 2019. Start o 21:00
wstęp płatny 1 zł
adres: Lipowa 4
Harmonogram projekcji kina letniego w MOCAK-u

BALowe Kino Plenerowe

Na Zabłociu MOCAK-owi konkurencję robi BALowe Kino Plenerowe, w którym pokazy odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu. W repertuarze trochę światowych hitów, trochę kina europejskiego i – uwaga – zdarzają się też dokumenty.

kiedy: od czwartku do soboty
wstęp bezpłatny
adres: Ślusarska 9
Repertuar BALowego Kina Plenerowego

Kino na trawie

W tym roku w Kinie na trawie zobaczycie najlepsze filmy ekologiczne z całego świata – laureatów i finalistów Kraków International Green Film Festival. W planach są cztery zielone maratony filmowe.

kiedy: 4 lipca, 18 lipca oraz 1 sierpnia
wstęp darmowy
adres: park Dębnicki (4.07), plac Axentowicza (18.07), PrzyStań na Plaży (1 sierpnia)
Harmonogram zielonych maratonów filmowych

Kino pod białoprądnicką chmurką

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w letnie soboty zaprasza na oscarowe hity ostatnich lat. W kinie pod białoprądnicką chmurką zobaczycie między innymi „Grand Budapest Hotel”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Marzyciela” czy „La La Land”.

kiedy: w soboty od 29 czerwca do 31 sierpnia (z wyłączeniem 6 lipca)
wstęp bezpłatny
adres: Papiernicza 2
Repertuar kina letniego w CK Dworek Białoprądnicki

Kino Plenerowe w Bezogródku

Na koniec wyliczanki kin letnich w Krakowie wpada kino plenerowe w Bezogródku nieopodal Błoń. Bezogródek z kolei – dodam może niepotrzebnie – to jeden z krakowskich foodtrackowych spotów.

Gdy piszę te słowa nie ogłoszono całego repertuaru, jedynie najbliższy seans – 29 czerwca o 21:00 „Into the Wild”. Repertuar więc wyglądać na bieżąco na stronie food track parku.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6+ pomysłów na jedodniowe wycieczki w okolice Krakowa

kino letnie kraków 2019. Kino plenerowe w Krakowie
zdjęcie: Zhifei Zhou/unsplash

Plane spotting, czyli gdzie w Krakowie podglądać samoloty

Moje ostatnie odkrycie – podglądanie samolotów startujących i lądujących na lotnisku Kraków Balice. Zupełnie darmowe, trochę magiczne i diablo wciągające. W Krakowie planespottingowi można oddawać się na dwóch krańcach pasa startowego.

Pierwsze miejsce to górka spotterska na skarpie nad autostradą A4 (ul. Spacerowa w Balicach) – oznaczona na mapach googla jako „Punkt widokowy na lotnisko”. Z górki spotterskiej jest najlepszy widok na pas startowy od wschodu = zobaczycie wszystkie starty oraz część lądowań w Balicach.

Na górkę spotterską bez problemu dojedziecie autobusem podmiejskim (najbliższy przystanek Balice Autostrada jest 300 metrów od górki spotterskiej; linie 208, 209, 218, 226, 258). Można również autobusem miejskim, ale z przystanku Olszanica Kapliczka trzeba podejść jeszcze ok. 3 kilometrów (linie 152, 252, 352). W grę wchodzi również pociąg Kolei Małopolskich na lotnisko, wówczas trzeba wysiąść na stacji Kraków Olszanica i przejść ok. 2 kilometrów.

Druga planespotterska miejscówka jest w Morawicy, na przeciwnym krańcu pasa startowego, którego nawiasem mówiąc nie zobaczycie, ale za to samoloty będą przelatywać kilkanaście metrów nad głową. To miejsce nie ma żadnych oznaczeń na mapach googla, w realu jest wyboistą drogą ciągnącą się wzdłuż zachodniego krańca pasa startowego. Najbliższy przystanek, to Aleksandrowice (linie podmiejskie 209, 226, 258), z którego przejściem podziemnym trzeba przebić się na drugą stronę autostrady i dalej iść prosto.

zdjęcie: Deniz Altindas/Unsplash

Ćwicz w zieleni

Plenerowe treningi w miejskich parkach to jedna z fajniejszych miejskich inicjatyw. Tego lata w Krakowie będzie można się trochę poruszać w Parkach: Jordana, Bednarskiego i Lotników Polskich oraz na miejskiej plaży przy Moście Kotlarskim. Do wyboru jest m.in. Pilates w Parku Jordana (pod czujnym okiem Darii Loferskiej z Lans na Balans), nordic walking czy treningi obwodowe. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy. Udział jest bezpłatny, choć rekomendowana jest wcześniejsza rezerwacja – wówczas dowiesz się o zajęciach odwołanych w razie niepogody.

Harmonogram treningów ćwicz w zieleni 2019.

Z kolei w Parku Krakowskim co niedzielę o 11:30 będziecie mogli bezpłatnie trenować jogę. Koniecznie zabierzcie własną matę!

Kraków na rower 2019

Nie siedź w domu – idź na wycieczkę z PTTK

Koło grodzkie PTTK po raz nie zliczę już który zaprasza na bezpłatne piesze wędrówki po okolicach Krakowa. A jest gdzie łazić. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Ojcowski Park Narodowy, Puszcza Niepołomicka i Dulowska są rzut beretem od miejskich rogatek.

Program wycieczek znajdziecie na stronie koła grodzkiego PTTK. Nie ma zapisów, nie trzeba być członkiem PTTK, a udział jest bezpłatny. Wystarczy stawić się w miejscu zbiórki, co zwykle oznacza pętlę autobusową, rzadziej dworzec kolejowy.

Na miejsce startu dojeżdża się komunikacją zbiorową i wraz z przewodnikiem PTTK wędruje kilka godzin po pagórkach, łąkach i lasach. Trasy mają zwykle 10-12 kilometrów, niekiedy bywają dłuższe. Tempo jest spacerowe. Po drodze jest też czas na piknikowanie, ale przekąski trzeba zabrać ze sobą. Po wszystkim zbiorkomem wraca się do Krakowa.

Kiedy: od kwietnia do października
Za ile: za darmo! Jedyny koszt to przejazdy
Nie zapomnij: wygodnych butów, czapki, wody i czegoś na ząb.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na drezyny do Regulic. To tylko 30 kilometrów z Krakowa!

Nie siedź w domu - idź na wycieczkę Kraków pttk

A gdy pada idź za darmo do muzeum

Grube muzealne mury, to doskonała (i zupełnie niedoceniona) kryjówka przed deszczem i skwarem. Mało tego, w określone dni krakowskie muzea można zwiedzać zupełnie bezpłatnie. Więc jeśli Manggha i Muzeum Lotnictwa Polskiego to we wtorek, MOCAK w czwartek, a w oddziałach Muzeum Nardowego meldujemy się w niedzielę.

Ściągę z wszystkimi dniami darmowego wstępu do krakowskich muzeów znajdziecie tutaj.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie – prawdopodobnie najlepsze żywe muzeum w Polsce! 

Literackie spacery po Krakowie

A może by tak zwiedzić Kraków Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Albo przejść się śladem Witkacego? W Mieście Literatury UNESCO to żaden problem. Rokrocznie i w dodatku nie tylko latem można zwiedzać Kraków tropem tworzących w nim literatów. Udział jest bezpłatny, a jedyne co trzeba zrobić, to wcześniej się zarejestrować.

Harmonogram wszystkich literackich spacerów po Krakowie w 2019 roku oraz zasady zapisów.

Kraków

Nadal w książkowych klimatach: Lotna Czytelnia na Plantach

Cudowna inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie! Lotna Czytelnia to rower cargo wyładowany książkami, który latem krąży po Plantach. Zasady są proste jak drut: weź książkę z Lotnej Czytelni, przeczytaj i oddaj w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) lub do roweru, jeśli akurat go spotkasz.

Lotna Czytelnia to najbardziej egalitarna biblioteka świata: książki wypożycza bezpłatnie i z dowozem pod nos, ba, nie potrzebna jest nawet karta biblioteczna. A żeby było zabawniej kolejne tury Lotnej Czytelni poświęcone są różnym gatunkom literackim. Na przykład ostatnio po Plantach obwożona była literatura podróżnicza i przewodniki.

Lotnej Czytelni wyglądajcie na Plantach co środę między 14.00 a 17.00. A tutaj więcej informacji.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsza księgarnia Krakowa mieście się w ponad stuletniej aptece!

Lotna Czytelnia Kraków
źródło zdjęcia

Pikniki Krakowskie – śniadaj na trawce

Jedyne co musisz zabrać ze sobą, to piknikowy kocyk. Reszta czeka na miejscu. Wikt zapewniają foodtracki (i to de facto jedyne, na co będzie trzeba wyłożyć grosz), a czas urozmaicają bezpłatne zajęcia sportowe i warsztaty, również dla najmłodszych.

Pikniki Krakowskie w 2019 roku odbędą się w każdy weekend lipca i sierpnia: w soboty w Parku Bednarskiego, a w niedziele w Parku Krakowskim. Po więcej szczegółów zajrzyjcie na stronę Pikników Krakowskich.

zdjęcie: Jo Jo/Unsplash

To tyle ja, teraz Wasza kolej. Poproszę o wasze patenty na lato w mieście. Niekoniecznie darmowe. A jeśli przydał Ci się ten wpis, to nie krępuj się i podaj go dalej swoim znajomym!


Podobało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.


Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!