Ciśnij lato jak cytrynę! Osiem podpowiedzi jak TO robić w Krakowie (prawie) za darmo.

W tym tekście znajdziesz 8 pomysłów na miłe czasu spędzanie w Krakowie (edycja lato 2019):

  • przegląd kin letnich (a doliczyłam się 8 darmowych kin plenerowych w Krakowie!)
  • gimnastyka w parku (joga? Pilates? A może trening obwodowy?)
  • podglądanie samolotów w akcji (dwie sprawdzone miejscówki do planespottingu w Krakowie)
  • spacery literackie po Krakowie
  • pikniki w parkach (z licznymi rodzinnymi atrakcjami)
  • lotna czytelnia, która dowozi książki pod nos
  • wędrówki po okolicach Krakowa z przewodnikiem
  • oraz podpowiadam kiedy iść do krakowskich muzeów, by za wstęp zapłacić okrągłe zero złotych

Wszystkie opisane atrakcje są darmowe. No dobra, jedno kino letnie jest płatne 1 (słownie jeden) złoty.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6 niedocenionych atrakcji Krakowa – czy znasz je wszystkie?

Kino letnie w Krakowie, czyli idź do kina pod chmurką

Obowiązkowy punkt wakacyjnego rozkładu wydarzeń. Przynajmniej w Krakowie. Być może (a będzie to śmiała teza) w ogóle nie warto w ciągu roku chodzić do kina, skoro latem można nadrobić większość filmowych zaległości za darmo lub parę groszy.

W wakacje 2019 kina plenerowe w Krakowie nadają w:

Pawilon kina letniego

Muzeum Narodowe w Krakowie co roku zaprasza na kino letnie. W repertuarze filmy bynajmniej nie muzealne. Tegoroczny repertuar Kina Letniego w Pawilonie Józefa Czapskiego opanowało kino francuskie. Zobaczycie m.in. takie klasyki jak „Towarzysze broni” Jeana Renoira czy „400 batów” François Truffaut, ale i filmy sprzed paru lat.

kiedy: w każdą sobotę od 6 lipca do 28 września 2019.
wstęp bezpłatny
adres: Piłsudskiego 12
Harmonogram projekcji kina letniego Muzeum Narodowego w Krakowie

Kino plenerowe Bulwar[t] Sztuki nad Zalewem Nowohuckim

W kinie letnim nad Zalewem Nowohuckim filmy pod gołym niebem będzie można oglądać aż dwa razy w tygodniu. W czwartki najnowsze kino polskie, a w niedziele kino światowe. Zobaczycie m.in. „Patersona” Jim Jarmusha, „Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa czy „Tully” z Charlize Theron.

kiedy: w czwartki i niedziele od 30 czerwca do 1 września 2019.
wstęp bezpłatny
adres: Zalew Nowohucki
Harmonogram projekcji kina letniego Bulwar[t] Sztuki

Kino pod chmurką

Wieczory komedii w letnim kinie przy nowohuckim Klubie Kuźnia. Repertuar wybrali mieszkańcy, a tego lata zobaczycie jeszcze „Boską Florence”, „Co nas kręci, co nas podnieca” oraz „Mamma Mia!”.

kiedy: w każdą niedzielę do 15 lipca
wstęp bezpłatny
adres: os. Złotego Wieku 14
Harmonogram projekcji kina pod chmurką w Klubie Kuźnia

Kino letnie w MOCAK-u

Przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne kino plenerowe. Repertuar nawiązuje do wystawy Natura w sztuce. Zobaczycie m.in. „Sól ziemi” Wima Wendersa, „Grizzly Man” Wernera Herzoga i „Barany. Islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona.

kiedy: w każdy piątek od 5 lipca do 30 sierpnia 2019. Start o 21:00
wstęp płatny 1 zł
adres: Lipowa 4
Harmonogram projekcji kina letniego w MOCAK-u

BALowe Kino Plenerowe

Na Zabłociu MOCAK-owi konkurencję robi BALowe Kino Plenerowe, w którym pokazy odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu. W repertuarze trochę światowych hitów, trochę kina europejskiego i – uwaga – zdarzają się też dokumenty.

kiedy: od czwartku do soboty
wstęp bezpłatny
adres: Ślusarska 9
Repertuar BALowego Kina Plenerowego

Kino na trawie

W tym roku w Kinie na trawie zobaczycie najlepsze filmy ekologiczne z całego świata – laureatów i finalistów Kraków International Green Film Festival. W planach są cztery zielone maratony filmowe.

kiedy: 4 lipca, 18 lipca oraz 1 sierpnia
wstęp darmowy
adres: park Dębnicki (4.07), plac Axentowicza (18.07), PrzyStań na Plaży (1 sierpnia)
Harmonogram zielonych maratonów filmowych

Kino pod białoprądnicką chmurką

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w letnie soboty zaprasza na oscarowe hity ostatnich lat. W kinie pod białoprądnicką chmurką zobaczycie między innymi „Grand Budapest Hotel”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Marzyciela” czy „La La Land”.

kiedy: w soboty od 29 czerwca do 31 sierpnia (z wyłączeniem 6 lipca)
wstęp bezpłatny
adres: Papiernicza 2
Repertuar kina letniego w CK Dworek Białoprądnicki

Kino Plenerowe w Bezogródku

Na koniec wyliczanki kin letnich w Krakowie wpada kino plenerowe w Bezogródku nieopodal Błoń. Bezogródek z kolei – dodam może niepotrzebnie – to jeden z krakowskich foodtrackowych spotów.

Gdy piszę te słowa nie ogłoszono całego repertuaru, jedynie najbliższy seans – 29 czerwca o 21:00 „Into the Wild”. Repertuar więc wyglądać na bieżąco na stronie food track parku.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6+ pomysłów na jedodniowe wycieczki w okolice Krakowa

kino letnie kraków 2019. Kino plenerowe w Krakowie
zdjęcie: Zhifei Zhou/unsplash

Plane spotting, czyli gdzie w Krakowie podglądać samoloty

Moje ostatnie odkrycie – podglądanie samolotów startujących i lądujących na lotnisku Kraków Balice. Zupełnie darmowe, trochę magiczne i diablo wciągające. W Krakowie planespottingowi można oddawać się na dwóch krańcach pasa startowego.

Pierwsze miejsce to górka spotterska na skarpie nad autostradą A4 (ul. Spacerowa w Balicach) – oznaczona na mapach googla jako „Punkt widokowy na lotnisko”. Z górki spotterskiej jest najlepszy widok na pas startowy od wschodu = zobaczycie wszystkie starty oraz część lądowań w Balicach.

Na górkę spotterską bez problemu dojedziecie autobusem podmiejskim (najbliższy przystanek Balice Autostrada jest 300 metrów od górki spotterskiej; linie 208, 209, 218, 226, 258). Można również autobusem miejskim, ale z przystanku Olszanica Kapliczka trzeba podejść jeszcze ok. 3 kilometrów (linie 152, 252, 352). W grę wchodzi również pociąg Kolei Małopolskich na lotnisko, wówczas trzeba wysiąść na stacji Kraków Olszanica i przejść ok. 2 kilometrów.

Druga planespotterska miejscówka jest w Morawicy, na przeciwnym krańcu pasa startowego, którego nawiasem mówiąc nie zobaczycie, ale za to samoloty będą przelatywać kilkanaście metrów nad głową. To miejsce nie ma żadnych oznaczeń na mapach googla, w realu jest wyboistą drogą ciągnącą się wzdłuż zachodniego krańca pasa startowego. Najbliższy przystanek, to Aleksandrowice (linie podmiejskie 209, 226, 258), z którego przejściem podziemnym trzeba przebić się na drugą stronę autostrady i dalej iść prosto.

zdjęcie: Deniz Altindas/Unsplash

Ćwicz w zieleni

Plenerowe treningi w miejskich parkach to jedna z fajniejszych miejskich inicjatyw. Tego lata w Krakowie będzie można się trochę poruszać w Parkach: Jordana, Bednarskiego i Lotników Polskich oraz na miejskiej plaży przy Moście Kotlarskim. Do wyboru jest m.in. Pilates w Parku Jordana (pod czujnym okiem Darii Loferskiej z Lans na Balans), nordic walking czy treningi obwodowe. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy. Udział jest bezpłatny, choć rekomendowana jest wcześniejsza rezerwacja – wówczas dowiesz się o zajęciach odwołanych w razie niepogody.

Harmonogram treningów ćwicz w zieleni 2019.

Z kolei w Parku Krakowskim co niedzielę o 11:30 będziecie mogli bezpłatnie trenować jogę. Koniecznie zabierzcie własną matę!

Kraków na rower 2019

Nie siedź w domu – idź na wycieczkę z PTTK

Koło grodzkie PTTK po raz nie zliczę już który zaprasza na bezpłatne piesze wędrówki po okolicach Krakowa. A jest gdzie łazić. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Ojcowski Park Narodowy, Puszcza Niepołomicka i Dulowska są rzut beretem od miejskich rogatek.

Program wycieczek znajdziecie na stronie koła grodzkiego PTTK. Nie ma zapisów, nie trzeba być członkiem PTTK, a udział jest bezpłatny. Wystarczy stawić się w miejscu zbiórki, co zwykle oznacza pętlę autobusową, rzadziej dworzec kolejowy.

Na miejsce startu dojeżdża się komunikacją zbiorową i wraz z przewodnikiem PTTK wędruje kilka godzin po pagórkach, łąkach i lasach. Trasy mają zwykle 10-12 kilometrów, niekiedy bywają dłuższe. Tempo jest spacerowe. Po drodze jest też czas na piknikowanie, ale przekąski trzeba zabrać ze sobą. Po wszystkim zbiorkomem wraca się do Krakowa.

Kiedy: od kwietnia do października
Za ile: za darmo! Jedyny koszt to przejazdy
Nie zapomnij: wygodnych butów, czapki, wody i czegoś na ząb.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na drezyny do Regulic. To tylko 30 kilometrów z Krakowa!

Nie siedź w domu - idź na wycieczkę Kraków pttk

A gdy pada idź za darmo do muzeum

Grube muzealne mury, to doskonała (i zupełnie niedoceniona) kryjówka przed deszczem i skwarem. Mało tego, w określone dni krakowskie muzea można zwiedzać zupełnie bezpłatnie. Więc jeśli Manggha i Muzeum Lotnictwa Polskiego to we wtorek, MOCAK w czwartek, a w oddziałach Muzeum Nardowego meldujemy się w niedzielę.

Ściągę z wszystkimi dniami darmowego wstępu do krakowskich muzeów znajdziecie tutaj.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie – prawdopodobnie najlepsze żywe muzeum w Polsce! 

Literackie spacery po Krakowie

A może by tak zwiedzić Kraków Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Albo przejść się śladem Witkacego? W Mieście Literatury UNESCO to żaden problem. Rokrocznie i w dodatku nie tylko latem można zwiedzać Kraków tropem tworzących w nim literatów. Udział jest bezpłatny, a jedyne co trzeba zrobić, to wcześniej się zarejestrować.

Harmonogram wszystkich literackich spacerów po Krakowie w 2019 roku oraz zasady zapisów.

Kraków

Nadal w książkowych klimatach: Lotna Czytelnia na Plantach

Cudowna inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie! Lotna Czytelnia to rower cargo wyładowany książkami, który latem krąży po Plantach. Zasady są proste jak drut: weź książkę z Lotnej Czytelni, przeczytaj i oddaj w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) lub do roweru, jeśli akurat go spotkasz.

Lotna Czytelnia to najbardziej egalitarna biblioteka świata: książki wypożycza bezpłatnie i z dowozem pod nos, ba, nie potrzebna jest nawet karta biblioteczna. A żeby było zabawniej kolejne tury Lotnej Czytelni poświęcone są różnym gatunkom literackim. Na przykład ostatnio po Plantach obwożona była literatura podróżnicza i przewodniki.

Lotnej Czytelni wyglądajcie na Plantach co środę między 14.00 a 17.00. A tutaj więcej informacji.

➙ CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsza księgarnia Krakowa mieście się w ponad stuletniej aptece!

Lotna Czytelnia Kraków
źródło zdjęcia

Pikniki Krakowskie – śniadaj na trawce

Jedyne co musisz zabrać ze sobą, to piknikowy kocyk. Reszta czeka na miejscu. Wikt zapewniają foodtracki (i to de facto jedyne, na co będzie trzeba wyłożyć grosz), a czas urozmaicają bezpłatne zajęcia sportowe i warsztaty, również dla najmłodszych.

Pikniki Krakowskie w 2019 roku odbędą się w każdy weekend lipca i sierpnia: w soboty w Parku Bednarskiego, a w niedziele w Parku Krakowskim. Po więcej szczegółów zajrzyjcie na stronę Pikników Krakowskich.

zdjęcie: Jo Jo/Unsplash

To tyle ja, teraz Wasza kolej. Poproszę o wasze patenty na lato w mieście. Niekoniecznie darmowe. A jeśli przydał Ci się ten wpis, to nie krępuj się i podaj go dalej swoim znajomym!


Ciekawy wpis? Puść go dalej! 
Zajrzyj też do spisu treści bloga.
Nie chcesz przegapić kolejnych tekstów?
Dodaj mnie do Feedly albo polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się na newsletter. Zero spamu, tylko powiadomienia o nowych artykułach! 

Loading
A teraz sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!