Targi Książki Kraków 2018 rozpoczną się już za chwilę. Będzie na bogato! Od ilości wydarzeń, gości i atrakcji wszelakiej maści niechybnie można zgłupieć. Ale głowa w górę, z tym przewodnikiem na krakowskich targach nie zginiesz!

Czy jesteś gotowy na Targi Książki w Krakowie?

Bo Targi Książki w Krakowie są gotowe na przyjęcie tysięcy amatorów książek (i daj Boże również czytania). Co prawda okoliczności przyrody wciąż tak samo czarujące, ale organizatorzy obiecują, że w tym roku w hali EXPO na Galicyjskiej będzie tylko lepiej, bo luźniej i wygodniej, do czego walnie przyczynią się poszerzone alejki targowe, poprawiony rozkład najbardziej obleganych stoisk oraz więcej kawiarń i miejsc do relaksu.

Tylko że ‘luźniej’ na Targach Książki w Krakowie nie jest synonimem ‘luźno’. Dlatego…


Wszystko co powinieneś wiedzieć nim ruszysz na Targi Książki Kraków 2018 na skróty:

Bilety, dojazd, parkingi i reszta targowego survivalu, czyli jak przetrwać na Galicyjskiej (zwłaszcza w sobotę)?
Szwedzki potop na Targach Książki Kraków 2018
➞ Kto? Gdzie? Kiedy?, czyli najciekawsi zagraniczni i polscy goście targów
➞ Na co jeszcze warto się wybrać podczas targów


Targi Książki Kraków 2018

z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Targowy survival. 9 rzeczy, które musisz wiedzieć nim ruszysz na Targi Książki Kraków 2018

Po pierwsze: Sobota to najgorszy dzień na targach

Bo w sobotę przez EXPO Kraków przelewają się największe tłumy. Tlen i przestrzeń to towary deficytowe, a kolejki w dowolne miejsce (wejście/kawa/ toaleta/ autograf) mierzy się w kilometrach. Zapomnij o spokojnych zakupach i rozmowie z autorami. Jeśli możesz, to wybierz inny dzień, a najlepiej czwartek. To jedyny moment, aby w (miarę) spokojnie połazić po halach.

Po drugie: Ale sobota to też najlepszy dzień na targach

Bo sobota równa się największe natężenie pisarzy i celebrytów na metr kwadratowy. W tym roku będą ich horrendalne ilości (nazwiska? A to za chwilę), Więc jeśli już musisz (bo się udusisz) właśnie w sobotę odwiedzić Targi Książki Kraków 2018, to…

Po trzecie: Im wcześniej tym lepiej

Bo od południa tłum gęstnieje w tempie geometrycznym. Ogony do autorów ze literackiego topu tworzą się nawet na pół godziny przed rozpoczęciem spotkania, często czyniąc dostęp do stoiska a nawet przejście obok niemożliwym.

Po czwarte: Na Targi Książki Kraków 2018 dojedź komunikacją miejską

(albo jeszcze lepiej na rowerze; przy okazji możesz wziąć udział w konkursie)

Bo jeśli w ogóle się załapiesz na parking pod halą EXPO (płatny 20 złotych za dobę), to wyjazd z Galicyjskiej zajmie ci więcej czasu niż wizyta na targach.

Bezpłatnie samochód można zaparkować na parkingu przy Centrum Handlowym M1 oraz (nowość!) przy TVP Kraków (ul. Nowohucka 44).

Darmowy EXPO bus wożący z parkingów też sobie odpuść (w sobotę zwłaszcza), bo ten w magiczny sposób nie ominie zatorów na Galicyjskiej. Poza tym z parkingów na targi jest mniej niż kwadrans wolnym krokiem.

Najbliższe przystanki Krakowskiej Komunikacji Miejskiej:

  • Nowohucka M1 – autobusy 174, 178
  • Rondo 308. Dywizjonu – tramwaje 1, 14, 22

Po piąte: Wcześniej kup bilet wstępu na targi

W kolejce do kasy nawet Hiob straciłby cierpliwość.

Dlatego w bilet wstępu zaopatrz się z wyprzedzeniem: online (uwaga! do cen doliczana jest prowizja operatora w wysokości 1zł!) lub w punktach InfoKraków:

  • ul. św. Jana 2
  • plac Wszystkich Świętych 2

Acha, gdyby ktoś pytał, to bilety wstępu na Targi Książki Kraków 2018 kosztują 10/8/25 złotych (ten ostatni, to karnet czterodniowy).

Po szóste: Szatnia? Tylko dla wytrwałych

Znów: licz się z kolejką taką jak do kasy. Lekkie okrycia wierzchnie, które łatwo schować do torebki/ plecaka będą najlepsze. I wygodne buty. Czeka cię sporo łażenia…

Po siódme: Pobierz aplikację Targi Książki Kraków 2018

Niestety, a piszę to z żalem, w tym roku Targi Książki w Krakowie korzystają z Meeting Application (po zainstalowaniu aplikacji w szukajkę wpisz targi), która niestety (co piszę z jeszcze większym żalem) nie oferuje wiele więcej nad plan hali, listę gości i program towarzyszący.

Szkoda. Poprzednia apka dodatkowo bezbłędnie prowadziła z punktu A do B (czyli dajmy na to ze stoiska A63 do D23 albo z B17 co C15).

Po ósme: Nie zapomnij o wałówce

Pęto kiełbasy, jajka na twardo i termos z kawą, to może niekoniecznie, ale woda i drobne przekąski zdecydowanie tak.

Po dziewiąte: W niedzielę też może stratować cię tłum moli książkowych

A i w piątki na Targach Książki w Krakowie bywa gorąco. Żeby nie było, że nie ostrzegałam.

Targi Książki Kraków 2018

z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Kto? Gdzie? Kiedy?, czyli najważniejsi goście 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Targi Książki Kraków 2018 to blisko 800 gości i jeszcze więcej wydarzeń. Przetrzepałam program wzdłuż i wszerz (za co powinnam dostać medal z ziemniaka, serio!, proszę nie pytajcie ile pożarło to czasu) i wyciągnęłam z niego najciekawsze (albo najbardziej – ha, ha – znane) nazwiska gości, z którymi będzie można spotkać się w tym roku na targach w Krakowie.

Nawet po surowej selekcji wyszło ich nieskończenie wiele, toteż dla porządku podzieliłam gości tematycznie i wg dni. Godziny i numery stoisk znajdziecie na tej liście (na szczęście jest wyszukiwarka).

Największe zaskoczenie: nieobecność Mroza!


CZYTAJ RÓWNIEŻMiłosz prywatnie | Jak zwiedziłam mieszkanie Czesława Miłosza w Krakowie


Szwecja Gościem Honorowym 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

I to jest wspaniała nowina! Bo Szwecja, w odróżnieniu od ubiegłorocznego Gościa Honorowego – Francji (żałośnie skromna listy gości), przygotowała przebogaty program dla czytelników w każdym wieku.

W planach są warsztaty dla dzieci (wokół Bullerbyn albo nauki języka szwedzkiego) i dorosłych (na przykład tłumaczenia poezji dla nieznających szwedzkiego), panele dyskusyjne (m.in. o fenomenie szwedzkich kryminałów), spotkania z tłumaczami, bibliotekarzami, czytanie poezji w oryginale i tłumaczeniu.

Do tego nocny maraton filmów Ingmara Bergmana (to akurat w kinie pod Baranami) oraz spektakl Miłosna wojna stulecia według Ebby Witt-Brattström (w teatrze Łaźnia Nowa).

I pisarze. Lista nazwisk jest długa. Na Targach Książki Kraków 2018 spotkacie się m.in. z: Elisabeth Åsbrink (W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa, Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia, 1947. Świat zaczyna się teraz), Hermanem Lindqvistem (Wazowie. Historia burzliwa i brutalna), Niklasem Orreniusem (Strzały w Kopenhadze), Monsem Kallentoftem (seria kryminałów o Malin Fors), Thomasem Eriksonem (Mój szef jest idiotą!, Otoczeni przez idiotów) oraz Åsą Lind i Martinem Widmarkiem, których małoletnim czytelnikom przedstawiać nie trzeba.

Wszystkich wymienionych na targach spotkacie w sobotę, a Åsę Lind i Martina Widmarka także w piątek i niedzielę. Z kolei w czwartek spotkacie się z Anniką Lindgren. Zbieżność nazwisk z Astrid Lindrgren wcale nieprzypadkowa. Annika jest jej wnuczką.

Targi Książki Kraków 2018

z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Literatura piękna (nie tylko polska) na Targach Książki w Krakowie 2018

Piątek: Lena Kitsopoulu

W sobotę: Piotr Adamczyk, Michal Ajvaz, Anna Brzezińska, Krystyna Dąbrowska, Manuela Gretkowska, Marta Kisiel, Jakub Kornhauser, Joanna Lech, Jakub Małecki, Andrzej Saramonowicz, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch.

W niedzielę: Hanna Kowalewska, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Piotr Nestorowicz, Jerzy Pilch, Pavol Rankov, Michał Rusinek, Eustachy Rylski, Andrzej Stasiuk, Marcin Świetlicki, Adam Zagajewski.

[Godziny i numery stoisk do sprawdzenia tutaj]

Mocna reprezentacja autorów literatury faktu

Czwartek: Tomasz Pindel

Piątek: Jerzy Bralczyk, Jacek Leociak, Magdalena Grzebałkowska.

Sobota: Elisabeth Åsbrink, Marta Abramowicz, Kamil Bałuk, Anna Bikont, Jerzy Bralczyk, Zbigniew Czendlik (najpopularniejszy ksiądz w Czechach), Jan Tomasz Gross, Jacek Hugo-Bader, Grażyna Jagielska, Jaś Kapela (tym razem jako autor „Polskiego mięsa), Hanna Krall!!!, Herman Lindqvist, Cezary Łazarewicz, Leszek Mazan, Niklas Orrenius, Thomas Reinertsen Berg, Małgorzata Rejmer, Katarzyna Surmiak-Domańska, Agata Tuszyńska, Marcin Wicha, Ewa Winnicka.

Niedziela: Martin Caparros, znów Jacek Hugo-Bader, duet Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, Grzegorz Leszczyński, Thomas Sjöberg, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak.

[Godziny i numery stoisk do sprawdzenia tutaj]

Kryminał na Targach Książki Kraków 2018 

Co prawda, jako się rzekło, nie będzie Remigiusza Mroza, ale nic to.

Piątek: Joanna Jodełka.

Sobota: Jussi Adler-Olsen, Thomas Arnold, Zbigniew Białas, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Mons Kallentoft, Marek Krajewski, państwo Kuźmińscy, Robert Małecki, Wojtek Miłoszewski, Alek Rogoziński, Vincent V. Severski, Bartosz Szczygielski, Marcin Wroński i Krzysztof Zajas.

Niedziela: Jussi Adler-Olsen, Thomas Arnold, Zbigniew Białas, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska, Olga Rudnicka.

[Godziny i numery stoisk do sprawdzenia tutaj]

I literatura kobieca 

Sobota: Ałbena Grabowska, Katarzyna Grochola, Anna Ficner-Ogonowska, Magdalena Knedler, Magdalena Kordel, Maria Nurowska, Agata Przybyłek, Marzena Rogalska, Magdalena Witkiewicz, Janusz L. Wiśniewski.

I pewnie sporo innych, ale (wybaczcie) niezbyt biegła jestem w tej materii.

[Godziny i numery stoisk do sprawdzenia tutaj]

Autorzy i ilustratorzy literatury dla dzieci

Czwartek: Barbara Gawryluk, Joanna Krzyżanek, Annika Lindgren.

Piątek: Anna Czerwińska-Rydel, Barbara Gawryluk, Dariusz Grochal, Anna Kaszuba-Dębska, Asa Lind, Anti Saar, Martin Widmark.

Sobota: Grażyna Bąkiewicz, Paweł Beręsewicz, Marcin Bruchnalski, Emilia Dziubak, ponownie Barbara Gawryluk, Anita Głowińska, Grzegorz Kasdepke, Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, Joanna Krzyżanek, Asa Lind, Andrzej Maleszka, Joanna Olech, Maciej Szymanowicz, Martin Widmark.

Niedziela: Marcin Bruchnalski, Marta Fox, Anna Kaszuba-Dębska, Joanna Krzyżanek, Nikola Kucharska, Asa Lind, Michał Rusinek, Tomasz Samojlik, Agnieszka Tyszka, Adam Wajrak, Martin Widmark, Wojciech Widłak.

[Godziny i numery stoisk do sprawdzenia tutaj]

Wreszcie: celebryci na Targach Książki Kraków 2018

Sobota: Robert Biedroń, Agnieszka Cegielska, Urszula Dudziak, Anna Dymna, Paweł Fajdek, Jacek Federowicz, Abelard Giza, Edward Lutczyn, Agnieszka Maciąg, Monika Mrozowska, Michał Ogórek, Rafał Olbińśki, Beata Pawlikowska, Beata Sadowska, Radosław Sikorski, Maciej Stuhr, Michał Szafrański, Grzegorz Wasowski, Dorota Wellman, Kuba Wojewódzki.

Niedziela: Robert Biedroń, Elżbieta Dzikowska, Mirosław Hermaszewski, Emilia Krakowska, Dawid Kwiatkowski (podpisuje przedpremierowo Optymistyczny Kalendarz 2019 ^^), Tomasz Lis, Tatiana Mindewicz-Paucz, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Skiba, Martyna Wojciechowska.

Targi Książki Kraków 2018

z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kryminalny Kraków | Po Krakowie tropem seryjnego mordercy


Czy coś jeszcze?

Po raz kolejny krakowskim targom towarzyszy akcja „Książka za książkę”. Zasady są proste jak drut. Wystarczy przynieść niepotrzebne (ale nie stare i zniszczone) książki do stoiska K19 w hali Dunajec. W zamian otrzymasz kupon upoważniający do zakupów z dodatkowym rabatem u wydawców biorących udział w akcji. A za każde pięć książek – dodatkowo voucher na darmowy ebook.

A w niedzielę w sali Lwów A LubimyCzytać.pl zaprasza na wymianę książek „Z półki na półkę”. Dajcie książkom drugie życie i wymieńcie je na przyniesione przez innych czytelników lub nowości przekazane przez współpracujące z serwisem wydawnictwa. – zachęcają organizatorzy. Na wymianę można przynieść maksymalnie pięć książek.

Bogaty program towarzyszący, choć głównie dla dzieci, szykuje też Radio Kraków (stoisko A76 w hali Dunaj). W planach spotkania ze znakomitymi aktorami: Magdaleną Walach, Tomaszem Schimscheinerem i Radosławem Krzyżowskim i ilustratorką Joanną Rusinek, premiera audiobooka z opowiadaniami Barbary Gawryluk o zwierzętach, programy na żywo z radiowego studia targowego, punkt stemplowania książek, i czynne codziennie „bajkowe studio nagrań”.

Miłośnicy czytania z dymków powinni w weekend odwiedzić stoisko Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego (A72), bo spotkań z autorami komiksów będzie tam co niemiara.

Koniecznie też zajrzyjcie na stoisko D33 Gościa Honorowego Targów Książki Kraków 2018. Czyli Szwecji.

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się od 25 do 28 października w EXPO Kraków (ul. Galicyjskiej 9). W czwartek i niedzielę czynne będą od 10 do 17. W sobotę i niedzielę od 10 do 19.


Ciekawy wpis? Puść go dalej! 
Nie chcesz przegapić kolejnych? Słusznie!
Dodaj mnie do Feedly albo polub na Instagramie lub Facebooku!
Lub zapisz się na newsletter. Zero spamu, tylko powiadomienia o nowych artykułach! 

A teraz sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!


Wszystkie wykorzystane we wpisie zdjęcia pochodzą z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Komentarze