W grudniu w Krakowie wcale nie zwalniamy tempa. Wydarzenie goni spotkanie, a i duch świąt będzie z Szanowny Państwem. Łapcie crème de la crème z krakowskich wydarzeń kulturalnych grudzień 2017.

A będzie się działo, że ho, ho! Na świątecznych warsztatach będziemy piec, robić kartki pocztowe i prezenty. Łapać bożonarodzeniowy nastrój na balecie Dziadek do orzechów. Do tego spotkania z Łukaszem Orbitowskim, Tomaszem Sekielskim, Justyną Sobolewską, Filipem Springerem, Klementyną Suchanow i Witem Szostakiem. Otwarcie nowego oddziału Muzeum Historycznego i dwie wystawy nie tylko dla fanów modernizmu. A to nadal nie wszystko.

Taki będzie kulturalny grudzień 2017 w Krakowie.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kulturalne prezenty stworzone po to, aby wpadać prosto pod choinki


Niech duch świąt będzie z Wami!

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017

W grudniu wprawiamy się w bożonarodzeniowy nastrój. Na przykład wspólnie z Panią z Kółka Plastycznego (czyli Joanną Żyłowską) ręcznie przygotowując świąteczne pocztówki. 13 grudnia przy korzennej herbacie i świątecznych hitach na warsztatach Robimy kartki świąteczne///warsztaty gwiazdkowe w Szajbie uczestnicy tradycyjnymi technikami przygotują kartki świąteczne, które następnie wypiszą, zaadresują i wyślą. Udział płatny.

Święta multikulti? Na chanukowych warsztatach kulinarnych w Chederze chętni wspólnie przygotują chałki, obowiązkowe chanukowe latkes i udekorują świąteczne ciasteczka. 13 grudnia, udział płatny, a tutaj szczegóły.

Łowcy bożonarodzeniowych prezentów (moje typy na kulturalne podarki tutaj) powinni w weekend 16-17 grudnia zajrzeć do Forum Przestrzenie na Kiermash, czyli największe w Małopolsce targi mody niezależnej i designu użytkowego. Kiermash łączy siły z Art & Food Bazar (czyli jedzenie, dużo pysznego jedzenia), targami mody i designu dla dzieci Kraków ŁAŁ, a w Strefie Wolnego Czytania czekają stoiska niezależnych krakowskich księgarni. Słowem – będzie się działo! Wstęp wolny!

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

© Fot. Mariusz Cieszewski Flickr | CC BY-ND 2.0

A ci którzy nad kupowanie przedkładają prezenty wykonane własnoręcznie niech wpadają 12 grudnia do Ambasady Krakowian na warsztaty Krakowskiej Grupy Lokalnej Greenpeace Coś od siebie – warsztaty świątecznego DIY. W programie m.in.  świeczniki ze słoików, ozdoby choinkowe z szyszek i papieru, recyklingowe opakowania na prezenty, wełniane korale. Udział bezpłatny, mile widziane datki do ambasadowej skarbonki.

A jak Kraków to muszą być szopki. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się w tym roku po raz siedemdziesiąty piąty, a pokonkursową wystawę będzie można oglądać w Celestacie od 11 grudnia do 26 lutego 2018 (we wtorki wstęp wolny). Uwaga! W Parku Strzeleckim szukajcie szopki – gigantki, do której wnętrza będzie można wejść!

Grudzień na scenie w Krakowie

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 harnasie cracovia danza

Jeszcze chwila w bożonarodzeniowym klimacie. Balet Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego na podstawie E.T.A. Hoffmanna to świąteczne must see. Wspaniałą inscenizację można zobaczyć na deskach Opery Krakowskiej w grudniu i styczniu. Spektakl jest hipnotycznie piękny i długi w sam raz (100 minut z jedną przerwą). Wrażenia po? Niezapomniane! Wiem, bo widziałam (i chętnie zrobiłabym sobie repetę).

W bieda wersji można też przejść się do Multikina na retransmisję Dziadka do Orzechów moskiewskiego Baletu Bolszoj. Ale obawiam się, że nawet najlepsze Dolby Surround nie umywa się do Czajkowskiego granego na żywo.

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

fot. Ilja Van de Pavert | Cracovia Danza

Podążając dalej tropem tańca. Balet Dworski Cracovia Danza 11 grudnia zaprasza na barkową Śpiącą królewnę z muzyką Jeana-Baptiste’a Lully’ego oraz tańcami dworskimi z epoki Charles’a Perrault (plus, tu dopisek ode mnie, absolutnie bajkowymi kostiumami). To w Teatrze Variete (bilety, szczegóły), a w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego 9 grudnia premiera baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Narodowego od 5 grudnia.

Wreszcie na koniec coś z zupełnie innej beczki. Fanką Teatru im. Słowackiego nie jestem (a Narodowe Czytanie Rejsu radzę omijać szerokim łukiem), ale przyznać muszę, że Słowacki ma w repertuarze jedną bardzo fajną rzecz. Mowa o projekcie Zagubieni w teatrze (moja opina tutaj), który w grudniu 2017 i styczniu 2018 kilka razy pojawia się w repertuarze. Zagubieni w teatrze to trochę spektakl, trochę gra, a nade wszystko nocny rajd po mrocznych teatralnych kątach. Warto.

Na wszystkie wydarzenia prócz Harnasiów obowiązują bilety.

Wydarzenia literackie grudzień 2017

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

Teoretycznie martwy sezon w literaturze trwa w najlepsze, ale w praktyce w Krakowie dzieje się, oj dzieje. Kalendarium wydarzeń literackich grudzień 2017 (wstęp bezpłatny):

Na rozgrzewkę w sobotę 9 grudnia spotkanie z Filipem Springerem Cracovia źle urodzona w (suprise, supriese) w ex-hotelu Cracovia, który jeszcze pojawi się w tym zestawieniu. 12 grudnia spotykamy się w MOCAK-u na krakowskiej premierze książki Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady (Wydawnictwo Czarne). Z Olgą Drendą i Łukaszem Najderem porozmawia Maciej Jakubowiak.

13 grudnia stawiamy się w Kawiarni Literackiej na spotkaniu z autorką biografii Witolda Gombrowicza Gombrowicz. Ja, geniusz Klementyną Suchanow, a dzień później w tym samym miejscu i o tej samej porze na wieczorze z Tomaszem Sekielskim. Sekielski tym razem wystąpi w roli autora thrillerów politycznych. Niedawno ukazała się druga część trylogii Smak Suszy, którą pisarz będzie na spotkaniu w Kawiarni Literackiej promować.

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

Również 14 grudnia, ale w księgarni De Revolutionibus kolejne wydarzenie z cyklu Spotkania z redaktorami. O kulisach pracy nad literaturą faktu opowie redaktor naczelna wydawnictwa Dowody na Istnienie Julianna Jonek.

16 grudnia meldujemy się na wydarzeniu Sobota u Miłosza. Zwiedzanie krakowskiego mieszkania Noblisty. Mieszkanie przy ul. Bogusławskiego to jedyny zachowany adres po Czesławie Miłoszu i tylko okazjonalnie udostępniane jest dla zwiedzających. Jedna z tych okazji nadarzy się 16 grudnia. Uwaga! Obowiązują zapisy!

Dalej, 17 grudnia wymieniamy się książkami na ostatniej w tym roku wymianie Drugie Życie Książki w Pawilonie Wyspiańskiego. Zasady wymiany tutaj.

A dzień później w Chederze widzimy się na wydarzeniu O_KAZ. Spotkanie: Wit Szostak & Łukasz Orbitowski. Panowie będą rozmawiać o literackich portretach miast i dzielnic, o lokalności i wreszcie o samym Kazimierzu.

Też 18 grudnia i też na Kazimierzu (a nawet też na ul. Józefa, ale tym razem w 2 Okna Cafe) spotkanie z Justyną Sobolewską wokół Kornela Filipowicza. Fragmenty prozy Filipowicza przeczytają krakowskie aktorki Anna Radwan i Joanna Mastalerz.

Na finał wydarzenie jakiego (przynajmniej w Krakowie) jeszcze nie było: Gra o tom #1. Do zgarnięcia nieprzyzwoita góra książek. Wystarczy napisać krótki tekst, przeczytać do mikrofonu jego pierwsze zdanie i wygrać głosowanie. Prościzna. A to wszystko 20 grudnia w Cheder. Obowiązują zapisy!

Muzea i wystawy

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

Przy okazji zapowiedzi spotkania z Filipem Springerem obiecałam, że pojawi się Hotel Cracovia i to jest ten moment. Do 21 stycznie 2018 w gmachu dawnego hotelu można oglądać wystawę Odwilż 56 – Cracovia 65 Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza. Wystawa w Cracovii pokazuje architekturę w kontekście realiów PRL-u lat 50. i 60. Ale dla mnie (bo już byłam!) najciekawsze są artefakty z czasów świetności Cracovii. To też dobra okazja, aby przejść się po opuszczonych hotelowych wnętrzach. Wstęp płatny (5/7 zł). Szczegóły.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzealny cebula deal | Zwiedzaj za darmo muzea w Krakowie


Jeżeli – tak jak ja – na hasło modernizm bystro strzyżesz uszami, to wiedz, że w Międzynarodowym Centrum Kultury pojawiła się nowa wystawa o lwowskim modernizmie właśnie. Do obejrzenia modele gmachów modernistycznych Lwowa, oryginalne projekty architektoniczne, a także obrazy, fotografie, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty. Wystawę Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm 10 grudnia 2017 będzie można obejrzeć bezpłatnie.

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na koniec roku przygotowało prawdziwą bombę (i wcale nie myślę o szopkach w Celestacie). To otwarcie Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów! Na samą myśl o nim jaram się jak kiełbaska na grillu, bo pod tą skomplikowaną nazwą kryje się magazyn muzealny!

Nie wiem jak Szanowni Państwo, ale mi zawsze marzyło się pobuszować po muzealnych magazynach i – proszę bardzo – teraz nadarza się po temu okazja. Thesaurus Cracoviensis to jeden z zaledwie kilku takich przybytków na świecie. W Krakowie czeka grubo ponad sto tysięcy obiektów – cudów wszelakiej maści plus możliwość podglądania konserwatorów przy pracy.

Coś czuję, że na jednej wizycie w Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) się nie skończy. Oddział otwarty jest okazjonalnie: 9 grudnia w godz. 10-16 oraz 13, 20 i 27 stycznia w godz. 10-16. Bezpłatne wejściówki można rezerwować online.

wydarzenia kulturalne kraków grudzień 2017 kultura w krakowie w grudniu

PS

To nie moja wina, że wszystko dzieje się naraz. Życie to podobno sztuka wyboru, dlatego życzę Szanownym Państwu miłego decydowania.

A gdyby komuś było mało albo zima (już) dała się we znaki, to 10 grudnia są warsztaty hawajskiego tańca hula. Kto pohula na hula?
A 16 grudnia w Ambasadzie Krakowian warsztaty tworzenia Bullet Journal! A od 6 grudnia ślizgamy się na lodowisku na Placu Wolnica!


Spodobał się wpis? Puść go dalej!
Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? 
Dołącz do mnie na instagramie lub Facebooku!
Albo zostaw swój e-mail, a dostaniesz powiadomienie natychmiast po publikacji.

Komentarze