Targi Książki Kraków 2017 rozpoczną się już za chwilę. Od czasu przenosin na Galicyjską impreza rozrosła się do rozmiarów, które trudno objąć rozumem. Ale spokojnie, trzy głębokie wdechy, z tym przewodnikiem nie zginiesz!

Od kilkunastu lat niemal rokrocznie melduje się na krakowskich Targach Książki. Mam więc pewne doświadczenie w targowej materii, którym właśnie tu i właśnie teraz się podzielę.

Korzystajcie, aby Targi Książki Kraków 2017 lżejsze wam były!


Wszystko co powinieneś wiedzieć nim ruszysz na Targi Książki Kraków 2017. NA SKRÓTY:

Targowy survival, czyli jak przetrwać na Galicyjskiej (zwłaszcza w sobotę)?
Kto? Gdzie? Kiedy?, czyli najważniejsi goście targów
Przewodnik po wydarzeniach, czyli na co warto się wybrać
➞ Targi Książki Kraków 2017 dla dzieci


Targi Książki Kraków 2017
z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Targowy survival. 9 rzeczy, które musisz wiedzieć nim ruszysz na Targi Książki Kraków 2017

Po pierwsze: Sobota to najgorszy dzień na targach

Bo w sobotę przez EXPO Kraków przelewają się największe tłumy. Tlen i przestrzeń to towary deficytowe, a kolejki w dowolne miejsce (kawa/ toaleta/ autograf) mierzy się w kilometrach. Zapomnij o spokojnych zakupach i rozmowie z autorami. Jeśli możesz, to wybierz inny dzień, a najlepiej czwartek. To jedyny moment, aby w (miarę) spokojnie połazić po halach.

Po drugie: Ale sobota to też najlepszy dzień na targach

W sobotę wypada punkt kulminacyjny imprezy i (co się z tym wiąże) największe natężenie pisarzy i celebrytów na metr kwadratowy. Więc jeśli już musisz (bo się udusisz) właśnie w sobotę odwiedzić Targi Książki Kraków 2017, to…

Po trzecie: Im wcześniej tym lepiej

Bo od południa tłum gęstnieje w tempie geometrycznym. Ogony do autorów ze szczytu literackiego parnasu tworzą się nawet na pół godziny przed rozpoczęciem spotkania, często czyniąc dostęp do stoiska a nawet przejście obok niemożliwym.

Po czwarte: Wybierz komunikację miejską. Albo jeszcze lepiej rower

Bo jeśli w ogóle się załapiesz na parking, to wyjazd z Galicyjskiej zajmie ci więcej czasu niż wizyta na targach. Darmowy EXPO bus też sobie odpuść (w sobotę zwłaszcza), bo ten w magiczny sposób nie ominie zatorów. Poza tym z parkingu pod M1 na targi jest tylko 10 minut wolnym krokiem.

Po piąte: Wcześniej kup bilet

Online. W kolejce do kasy nawet Hiob straciłby cierpliwość.

Po szóste: Szatnia? Tylko dla wytrwałych

Znów: licz się z kolejką taką jak do kasy (albo i dłuższą). Lekkie okrycia wierzchnie, które łatwo schować do torebki/ plecaka będą najlepsze. I wygodne buty. Czeka cię sporo łażenia…

Po siódme: Pobierz aplikację Targi Książki Kraków 2017

Koniec z błądzeniem między Dunajem a Wisłą. Aplikacja targowa to coś więcej niż rozkład stoisk, lista gości i program imprez towarzyszących. Najważniejsze, że wskaże drogę z punktu A do B (czyli dajmy na to ze stoiska D63 do A53 albo z B15 co C81). Używałam jej rok temu i spisała się znakomicie.
Aplikacja Targi Książki Kraków 2017 jest darmowa, działa na Androida i iOS. Szczegóły.

Po ósme: Nie zapomnij o wałówce

Pęto kiełbasy, jajka na twardo i termos z kawą, to może niekoniecznie, ale woda i drobne przekąski zdecydowanie tak.

Po dziewiąte: W niedzielę też może stratować cię tłum moli książkowych

A i w piątki na Targach Książki w Krakowie bywa gorąco. Żeby nie było, że nie ostrzegałam.

Targi Książki Kraków 2017
z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Kto? Gdzie? Kiedy?, czyli najważniejsi goście 21. Targów Książki w Krakowie

Targi Książki Kraków 2017 to kilka setek gości i tyle samo wydarzeń. Przetrzepałam program wzdłuż i wszerz (za co powinnam dostać medal z ziemniaka, serio!) i wyciągnęłam z niego najciekawsze (albo najbardziej – ha ha – znane) nazwiska uczestników, z którymi będzie można spotkać się w tym roku na targach w Krakowie.

Nawet po surowej selekcji wyszło ich nieskończenie wiele, toteż dla porządku podzieliłam gości tematycznie i wg dni. Szczegóły logistyczne spotkań (godziny i numery stoisk) znajdziecie na tej liście (na szczęście jest wyszukiwarka).

Autorzy zagraniczni

Gościem Honorowym 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest Francja, ale jeśli ktoś oczekuje nazwisk pokroju Michel Houellebecq, Pierre Lemaitre albo Patrick Modiano to srodze się zawiedzie. Za to powody do radości mają fani Erica-Emmanuela Schmitta, Camilli Läckberg i Carli Montero, którzy spotkają się z czytelnikami w sobotę. A w piątek na targach pojawi się Nicolas Sparks.

Mocna reprezentacja polskiej literatury pięknej

W piątek na targach stawi się Olga Tokarczuk.
W sobotę: Justyna Bargielska, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Anna Kamińska, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Michał Rusinek, Szczepan Twardoch, Krzysztof Varga, Michał Witkowski i Adam Zagajewski.
W niedzielę: Anna Brzezińska, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Anna Cieplak, Anna Dziewit-Meller, Wioletta Grzegorzewska, Manuela Gretkowska, Zośka Papużanka, Olga Tokarczuk i ponownie Adam Zagajewski.

Autorzy literatury faktu

Piątek: Roma Ligocka i Cezary Łazarewicz.
Sobota: Jerzy Bralczyk, ponownie Roma Ligocka i Cezary Łazarewicz, Wojciech Orliński, Dariusz Rosiak, Przemysław Semczuk, Dionisios Sturis, Ziemowit Szczerek.
Niedziela: znów Jerzy Bralczyk, Klementyna Suchanow, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak.

Kryminał ma się na targach świetnie

Piątek: Anna Kańtoch (choć na targach bardziej w roli autorki fantastyki).
Sobota: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, państwo Kuźmińscy, Zygmunt Miłoszewski (na targach z przedpremierową nie-kryminalną książką!), Remigiusz Mróz (na stanowisku od godziny 14 do 19!), Alek Rogoziński, Tomasz Sekielski, Vincent Severski, Marcin Wroński.
Niedziela: Ryszard Ćwirlej, Marek Krajewski, Katarzyna Puzyńska, Olga Rudnicka, Tomasz Sekielski.

I literatura kobieca też

Piątek: Magdalena Witkiewicz.
Sobota: Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Magdalena Kordel, Katarzyna Berenika Miszczuk, Izabela Sowa, Magdalena Witkiewicz, Janusz L. Wiśniewski.
I pewnie sporo innych, ale (wybaczcie) niezbyt biegła jestem w tej materii.

Wreszcie: celebryci

Piątek: Joanna Senyszyn, Muniek Staszczyk.
Sobota: Adam Bielecki, Zuzanna Bijoch, Mariola Bojarska-Ferenc, Wojciech Cejrowski, Anna Dymna, Budka Suflera, Tomasz Jakubiak, Marek Kamiński, Agnieszka Maciąg, Jerzy Owsiak, Beata Pawlikowska, Ewa Wachowicz.
Niedziela: Robert Biedroń, Jacek Federowicz, Mirosław Hermaszewski, Szymon Hołownia, Tatiana Mindewicz-Paucz, Odeta Moro, Magdalena Różczka, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Katarzyna Tusk, znów Ewa Wachowicz, Martyna Wojciechowska.

Targi Książki Kraków 2017
z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Przewodnik po wydarzeniach, czyli na co warto się wybrać

Targi Książki Kraków 2017 w znakomitej większości składają się ze spotkań-podpisywań (bo raczej nie autorskich), których wyczerpujący wykaz dałam w poprzednim punkcie. Ale w programie wypatrzyłam jeszcze parę ciekawostek.


CZYTAJ RÓWNIEŻKryminalny Kraków | Po Krakowie tropem eleganckiego mordercy Władysława Mazurkiewicza


Po raz kolejny krakowskim targom towarzyszyć będzie akcja „Książka za książkę”. Zasady są proste jak drut. Wystarczy przynieść niepotrzebne (ale nie stare i zniszczone) książki do sali Praga B. W zamian otrzymasz kupon upoważniający do zakupów z dodatkowym rabatem u wydawców biorących udział w akcji. A za każde pięć książek – dodatkowo voucher na darmowy ebook.

A w niedzielę po sąsiedzku w sali Praga A LubimyCzytać.pl zaprasza na wymianę książek „Z półki na półkę”. Dajcie książkom drugie życie i wymieńcie je na przyniesione przez innych czytelników lub nowości przekazane przez współpracujące z serwisem wydawnictwa. – zachęcają organizatorzy. Na wymianę można przynieść maksymalnie pięć książek.

W sobotę i niedzielę co godzinę na stoisku B89 będzie można spotkać się z laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla (m.in. Andrzej Pilipiuk, Jacek Dukaj, Jakub Ćwiek, Rafał Kosik) oraz z honorową patronką nagrody – Jadwigą Zajdel.

W programie towarzyszącym znalazłam też dwie literackie prapremiery (to taka ładna nazwa na to, że wydawcy nie wyrobili się na targi). Łukasz Orbitowski opowie o nowej powieści Exodus (premiera 22 listopada), a Zygmunt Miłoszewski podpisze 300 przedpremierowych egzemplarzy swojej nowej i zupełnie niekryminalnej powieści Jak zawsze (premiera 8 listopada). Oba wydarzenia w sobotę, a w przypadku tego drugiego obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

A ponieważ Targi Książki Kraków 2017 to jednak szalenie egalitarna impreza, to w sobotę będzie można spotkać się także z stanikową stylistką gwiazd oraz autorką książek przesyconych wiarą w miłość.

Kurtyna.

Targi Książki Kraków 2017
z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Targi Książki Kraków 2017 dla dzieci

Program dla dzieci jest tylko ciut uboższy od tego dla dorosłych. Serio.

Lista gwiazd dziecięcej literatury, które pojawią się w Krakowie jest długa, a otwiera ją Martin Widmark (w piątek) oraz Serge Bloch i Geoffroy de Pennart (obaj w sobotę).

A poza tym: Marcin Brykczyński, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, Karol KRL Kalinowski, Joanna Krzyżanek, Andrzej Maleszka, Joanna Olech, Michał Rusinek, Tomasz Samojlik, Agnieszka Tyszka, Wojciech Widłak i Adam Wajrak.

Może też być tak: dzieci pod opieką animatorów bawią się i tworzą, a ty w tym czasie buszujesz po hali Dunaj i Wisła. Warsztaty dla dzieci będą odbywać się przez niemal całe targi na stoisku A53 Festiwalu Literatury dla Dzieci (program), w Sali Budapeszt AB w ramach honorowego uczestnictwa Francji (m.in. spotkanie z Mistrzem i Było sobie życie), a także w Dziecięcej Strefie Warsztatowej (którą dzielą między siebie m.in. Teatr Groteska, Biblioteka Kraków i Polska Sekcja IBBY). Szczegóły tutaj (użyj filtra „dziecięce”).

Na stoisku B1 będzie można spróbować swoich sił jako lektor w Bajkowym studiu nagrań Radia Kraków, które zaprosi do czytania i nagrywania bajek. A w Salonie Komiksu (D78) – prócz komiksowych warsztatów dla najmłodszych i spotkań dla starszych miłośników czytania z dymków – w czasie targów powstanie niekończący się komiks na rolce. Można dołączać!

21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się od 26 do 29 października w EXPO Kraków (ul. Galicyjskiej 9). Obowiązują bilety wstępu (jednorazowe po 8 zł. normalny i 6 zł. ulgowy, a 21 zł. karnet na cztery dni). Bilety dostępne na miejscu i online.

Wszystkie wykorzystane we wpisie zdjęcia pochodzą z archiwum Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.


Podobało się?

Postaw mi wirtualną kawę lub udostępnij artykuł znajomym. Da mi to poczucie, że to, co robię ma sens.
Po więcej pomysłów zajrzyj do spisu treści bloga.
No i zostań ze mną na dłużej, aby nie przegapić kolejnych tekstów.
Polub na Instagramie i Facebooku!
Lub zapisz się do newslettera z powiadomieniami o nowych artykułach.

 

Loading
Sprawdź skrzynkę i kliknij w potwierdzający link.

DZIĘKUJĘ!